Praha po sto letech vystaví vzácný primátorský řetěz

ČTK ČTK
2. 9. 2013 13:52
Řetěz byl vyroben v roce 1896 a je z ryzího zlata. Vystaví ho Muzeum hl. města Prahy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Primátorský řetěz a dary, které dostali pražští primátoři na zahraničních cestách, si mohou od úterý prohlédnout návštěvníci Muzea hlavního města Prahy.

Vzácný řetěz z ryzího zlata byl naposledy ve sbírkách muzea umístěn před téměř sty lety. Vystavený však nebyl ještě nikdy, řekla ředitelka muzea Zuzana Strnadová.

Kromě řetězu, který muzeum vystavuje v prvním patře, uvidí lidé v růžovém salonku sérii upomínkových předmětů z nejrůznějších koutů světa, mimo jiné i z Kuby a Ekvádoru.

Návštěvníci dále uvidí unikátní japonské oltáříky, v přízemí pak pamětní medaile, mince, plakety a zdobené talíře.

"Bonbónkem jsou první v NDR vyrobené silikonové ponožky," uvedla kurátorka výstavy Pavla Státníková.

K uložení řetězu mezi muzejní exponáty se primátor červnovém nástupu do funkce Tomáš Hudeček (TOP 09) rozhodl hned po svém červnovém nástupu do funkce. Zápůjčku schválila minulý týden rada města.

Řetěz byl vyroben v roce 1896 poté, co císař František Josef I. udělil pražskému starostovi právo nosit při slavnostních příležitostech řetěz s medailí.

Vyroben je z 18karátového zlata a váží 909,2 gramu, medaile dalších 228 gramů. Autorem návrhu je architekt Antonín Balšánek, zhotovil jej zlatník Karel Ebner.

Ten se musel následně zavázat, že již nikdy nic podobného nevyrobí. Balšánek je zároveň autorem návrhu hlavní budovy Muzea hlavního města Prahy na Florenci, kde bude řetěz vystaven.

"Řetěz má nesmírnou, především historickou hodnotu," uvedl primátor.

"Jsem přesvědčen, že i současná generace si jej zaslouží vidět na vlastní oči tak, jako třeba korunovační klenoty," doplnil.

V muzeu řetěz již jednou skončil, a to v letech 1918 až 1921, kdy bylo jeho nošení považováno za nepatřičné. Pokud by řetěz zlatník vyráběl dnes, vyšlo by zhotovení na zhruba 5,9 milionu korun.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy