Praha neuzavřela memorandum s EMS, schválila pouze deklaraci

ČTK ČTK
24. 2. 2015 11:53
Ta jen nezávazně vyjadřuje vůli splnit oprávněné závazky kvůli kartě opencard, žádné jí ale neuznává.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Praha místo memoranda o narovnání vztahů kolem opencard, kterou navrhla firma eMoneyServices (EMS), schválila jednostrannou deklaraci.

Vyjadřuje nezávazně jen vůli splnit oprávněné závazky, žádné jí ale neuznává.

Deklaraci schválili pražští radní. Navrhované memorandum i schválená deklarace se týkají jen dluhu za služby od dubna 2014 do ledna 2015, nikoliv dluhu 170 milionů korun z předchozích let.

Po poradě s právníky

Po konzultaci s právníky se vedení hlavního města rozhodlo neuzavřít s EMS memorandum, ale jen jednostranně deklarovat své záměry.

"Deklarací nedochází k uznání žádných nároků či závazků vůči společnosti eMoneyServices a prohlášení uvedená v textu deklarace nelze soudně vymáhat," píše se v tomto dokumentu.

Vedení Prahy v něm vyjadřuje vůli řádně splnit všechny oprávněné a řádně prokázané nároky, chce postupovat v souladu s právními a znaleckými posudky. Už dříve totiž primátorka Adriana Krnáčová (ANO) uvedla, že chce nechat služby, za které město EMS dluží, znalecky ocenit.

Narovnání důvěry mezi Prahou a EMS

EMS přišla s návrhem memoranda minulé pondělí. "Důvodem, kterým společnost eMoneyServices vysvětlovala svůj požadavek, byl zejména akt narovnání důvěry mezi hlavním městem Prahou a společností eMoneyServices, a také jako potřebu jisté formy záruky pro jejich mateřskou společnost sídlící v Holandsku," píše se v důvodové zprávě k usnesení rady.

Kartu opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících a vyšla na zhruba 1,35 miliardy korun. Praha se potýká s údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Nikdo z politiků se s tím za uplynulé měsíce nedokázal vypořádat.

V pokračující nejistotě o budoucnosti opencard pražští radní nedávným rozhodnutím umožnili cestujícím částečný přechod na papírové kupony. Všechny druhy kuponů budou k dispozici od začátku března.

 

Právě se děje

Další zprávy