Praha musí IDS zaplatit 176 milionů za stavbu tunelu Blanka

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 7. 2015 15:12
Firma za neproplacené faktury žádala přes 300 milionů. Jde o dluhy za správu stavby do zhruba poloviny loňského roku.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha musí společnosti Inženýring dopravních staveb (IDS) zaplatit za práce na tunelu Blanka 176 milionů korun včetně úroků.

Po několika měsících o tom rozhodli arbitři, řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD). IDS, která žádala přes 300 milionů korun, tvrdí, že soudem přiznaná částka s úroky činí 183 milionů. Jde o dluhy za správu stavby do zhruba poloviny loňského roku. Obě strany budou dál řešit sporné faktury do současnosti.

"Mrzí mě, že je částka takto vysoká, ale jiný prostor pro vypořádání než cestou arbitráže nebyl," řekl Dolínek. "Na druhou stranu bude Praha muset zaplatit méně, než IDS původně žádala," doplnil.

IDS je podle mluvčího Pavla Kočiše s rozsudkem spokojena. "Jde o finanční i morální satisfakci," řekl Kočiš. Soud podle něj otevřel cestu k vypořádání dalších nároků, které vyplývají z rozšířených smluv s Prahou.

IDS hrozila zastavením stavby

Firma IDS, která dohlíží na stavbu Blanky, kvůli dluhu na konci loňského roku pohrozila, že ze stavby odejde. Hrozbu odvolala, ale původně požadovaných 150 milionů zvýšila na dvojnásobek.

Rozhodčí soud v únoru rozhodl, že IDS má na peníze nárok. Částku ale nestanovil. Zároveň dal protistranám možnost najít smírnou cestu. Smír se ale tehdy uzavřít nepodařilo.

Problematický tunel Blanka bez napojení na Strahovský tunel vyjde na 37 miliard. Rozhodčí soud už řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav, kdy šlo o částky v řádu miliard korun. Dopravní stavba, která je součástí městského okruhu, by se po opakovaných odkladech měla otevřít 20. září.

 

Právě se děje

Další zprávy