Praha - Pražský magistrát chce během příštího roku prodat parcely nejméně za 1,7 miliardy korun. Strana zelených a občanské sdružení Auto*Mat prodej kritizují jako nekoncepční. Praze jde prý jen o zalepení děr v rozpočtu.
"Pozemky se rozprodávají náhodně, bez dlouhodobé koncepce. Měla by být jasná pravidla prodeje a Praha je nemá," uvedl Petr Štěpánek, předseda krajské organizace Strany zelených.
Praha se brání, koncepci při rozprodávání pozemků prý má a prvních 11 parcel určených k prodeji nemá pro město žádný strategický význam.
"Prodej majetku je prováděn na základě jasně stanovených pravidel a na základě strategického významu pro město. Souhlasit s ním musí několik nezávislých subjektů," uvedla radní pro oblast majetku a podpory podnikání Aleksandra Udženija (ODS).
Kritici se domnívají, že pozemky se prodávají jen kvůli penězům, ne proto, že by pro ně Praha neměla využití. "Jen tím látají díry v rozpočtu, se kterým špatně zacházejí," myslí si Štěpánek.
Že zisky jsou jedním z důvodů prodeje, magistrát nepopírá. Prodejem prý navíc ušetří za údržbu pozemků. "Výtěžek z prodeje je důležitý pro doplnění rozpočtu. Město se musí chovat jako dobrý hospodář a i údržba těchto pozemků stojí nemalé prostředky," dodala Udeženija.
Podle Štěpánka by se měl provést audit, při kterém by se posoudil význam jednotlivých pozemků ve vlastnictví města z hlediska životního prostředí a rozvoje Prahy. Na základě výsledků auditu by se pak měla připravit dlouhodobá koncepce nákládání s pozemky.
Nyní jednotlivé parcely k prodeji vybírá Útvar rozvoje, poté je posuzuje městská část a příslušné odbory. Odprodej se plánuje minimálně rok dopředu.
Audit by uvítalo i sdružení Auto*Mat. "V Praze chybí inventarizace majteku. Kvůli tomu není přesná představa o tom, co všechno město vlastní," uvedl Martin Skalský ze sdružení.
Regulační podmínky
Zeleným se také nelíbí, že Praha nijak neomezuje podmínky výstavby na prodávaných pozemcích. "Praha nemá regulační plán pro rozvojové území a neurčuje ani regulační podmínky ke konkrétním smlouvám," uvedl Štěpánek.
Podle Udženiji stačí jako regulace územní plán a stavební povolení. "Regulační podmínky určuje Územní plán hlavního města Prahy. Stavba musí být vždy v souladu s právní legislativou stavebního povolení městské části, které musí být striktně dodrženo," uvedla Udženija.
Jenže územní plán určuje jen obecné charakteristiky. Díky regulaci u jednotlivých smluv by si město mohlo sjednat výhodnější podmínky a lépe kontrolovat, co na daném pozemku vyroste. "Praha se tak připravuje o možnost omezit například výšku budov nebo míru zastavěnosti parcely," řekl Štěpánek.
Podle Štěpánka developeři ve veřejné soutěži vyženou kupní ceny nahoru, poté ale budou chtít získat co nejvíc investovaných peněz zpátky. Budou se proto snažit stavět vysoké budovy a využít co největší plochu pozemku.
Prodej přes realitní weby
Praha nově nabízí pozemky k prodeji na realitních webech. Chce tak přilákat více zájemců a získat lepší cenu. Novinku zkouší už teď. Na inzertním webu Reality.cz nabízí 5 pozemků celkem za 350 milionů.
Dosud se zájemci mohli o nabídkách dozvědět jen na úřední desce a bylo jich proto málo. Nízký počet zájemců pak způsobil, že nabídky byly nižší než odhadovaná cena.
S tímto způsobem nabízení pozemků souhlasí i opozice a občanská sdružení. "Veřejný prodej přes realitní weby podporujeme. Je to vzorový příklad, jak by měl vypadat transparentní postup," uvedl Skalský.
Na prodej budou příští rok parcely minimálně za 1,7 miliardy. U některých pozemků ale cena není určená, zisky by se proto mohly vyšplhat až na 2 miliardy. Největší a nejdražší je pozemek v Dolních Počernicích, za který město chce 400 milionů korun.
K mání mají být i pozemky na Hájích za 179,9 milionu, v Třeboradicích za 119,8 a v Lysolajích za 113,4 milionu. Město se chce zbavit i pozemku v Hloubětíně, Bohnicích, na Chodově, Smíchově a v Kunraticích.