Plyn kontrolovali týden před výbuchem, byl v pořádku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 4. 2013 14:47
Pražská plynárenská kontroluje jen plynovod, domy si musí hlídat sám majitel
Dům v Divadelní ulici, kde v pondělí vybuchnul plyn.
Dům v Divadelní ulici, kde v pondělí vybuchnul plyn. | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha - Technici Pražské plynárenské kontrolovali těsnost plynovodů v oblasti, kde v pondělí vybuchl plyn, naposledy 21. dubna. Mluvčí společnosti Miroslav Vránek to řekl s tím, že žádné závady technici nenašli.

Firma podle Vránka také dostala povolení zaslepit část plynovodu v oblasti, aby mohla částečně obnovit dodávky plynu.

Auto Pražské plynárenské s detekční technikou projíždělo 21. dubna přímo Divadelní ulicí. Podle Vránka ale žádný únik plynu z podzemních plynovodů nezaznamenalo.

Obvody uvnitř budovy ovšem Pražská plynárenská nekontrolovala, jejich revize je totiž povinností majitele budovy, ne provozovatele sítě.

Plynárna podle něj nerozhoduje ani o tom, zda by se nyní kvůli výbuchu kontrola plynovodů zpřísnila. "O tom by musela rozhodnout vyhláška, podle které se my musíme řídit," dodal Vránka deníku Aktuálně.cz

Plynárna odřízne dům od plynu

Okolí výbuchu stále zůstává bez dodávek plynu, protože Pražská plynárenská v pondělí odtlakovala plynovod směřující do oblasti. Před obnovením dodávek plynu bude nutné zkontrolovat plynové instalace v okolí a zcela odříznout dům, ve kterém k výbuchu došlo.

Pražská plynárenská již dostala povolení přerušit plynovod v Krocínově ulici a část z něj zaslepit.

O příčinách výbuchu Pražská plynárenská zatím nemá žádné informace. Vyšetřování bude podle Vránka záležitostí policie.

Vránek upozornil na to, že samotný plynovod je kontrolován jednou za 5 let, hlídá se nejen těsnost potrubí, ale i to, zda nekoroduje.

Jednou až dvakrát ročně se pak navíc provádí tzv. odorizace, při které jsou do plynu přidávány páchnoucí látky, díky níž je pak lépe poznat, zda neuniká. V Divadelní ulici pak naposledy proběhla na podzim.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy