Plyn kontrolovali týden před výbuchem, byl v pořádku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 4. 2013 14:47
Pražská plynárenská kontroluje jen plynovod, domy si musí hlídat sám majitel
Dům v Divadelní ulici, kde v pondělí vybuchnul plyn.
Dům v Divadelní ulici, kde v pondělí vybuchnul plyn. | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha - Technici Pražské plynárenské kontrolovali těsnost plynovodů v oblasti, kde v pondělí vybuchl plyn, naposledy 21. dubna. Mluvčí společnosti Miroslav Vránek to řekl s tím, že žádné závady technici nenašli.

Firma podle Vránka také dostala povolení zaslepit část plynovodu v oblasti, aby mohla částečně obnovit dodávky plynu.

Auto Pražské plynárenské s detekční technikou projíždělo 21. dubna přímo Divadelní ulicí. Podle Vránka ale žádný únik plynu z podzemních plynovodů nezaznamenalo.

Obvody uvnitř budovy ovšem Pražská plynárenská nekontrolovala, jejich revize je totiž povinností majitele budovy, ne provozovatele sítě.

Plynárna podle něj nerozhoduje ani o tom, zda by se nyní kvůli výbuchu kontrola plynovodů zpřísnila. "O tom by musela rozhodnout vyhláška, podle které se my musíme řídit," dodal Vránka deníku Aktuálně.cz

Plynárna odřízne dům od plynu

Okolí výbuchu stále zůstává bez dodávek plynu, protože Pražská plynárenská v pondělí odtlakovala plynovod směřující do oblasti. Před obnovením dodávek plynu bude nutné zkontrolovat plynové instalace v okolí a zcela odříznout dům, ve kterém k výbuchu došlo.

Pražská plynárenská již dostala povolení přerušit plynovod v Krocínově ulici a část z něj zaslepit.

O příčinách výbuchu Pražská plynárenská zatím nemá žádné informace. Vyšetřování bude podle Vránka záležitostí policie.

Vránek upozornil na to, že samotný plynovod je kontrolován jednou za 5 let, hlídá se nejen těsnost potrubí, ale i to, zda nekoroduje.

Jednou až dvakrát ročně se pak navíc provádí tzv. odorizace, při které jsou do plynu přidávány páchnoucí látky, díky níž je pak lépe poznat, zda neuniká. V Divadelní ulici pak naposledy proběhla na podzim.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 42 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy