Matragi si pokutu za zbourání vily zaslouží, tvrdí památkáři

ČTK ČTK
13. 3. 2014 14:24
Podle nich zrušením pokuty magistrát ukazuje, že jde beztrestně ničit budovy v památkové zóně Prahy.
Blanka Matragi, jedna z vlastníků společnosti Matragi Design.
Blanka Matragi, jedna z vlastníků společnosti Matragi Design. | Foto: Michal Žák

Praha - Pražští magistrátní památkáři nesouhlasí s rozhodnutím, jímž ministerstvo kultury zrušilo pokutu 150 tisíc korun pro Matragi Design.

Magistrát ji společnosti vyměřil za zbourání vily na pražské Ořechovce. "Ministerstvo tím dává návod investorům, jak beztrestně bourat v pražské památkové zóně," řekl ředitel památkářů Jiří Skalický.

Společnost, kterou spoluvlastní známá módní návrhářka Blanka Matragi, říká, že vina za zničení domu je na straně stavební firmy. Podle ministerstva se magistrát s touto námitkou nedokázal vypořádat. Vrátilo proto věc památkářům k novému projednání.

Skalický je přesvědčen, že postih by měl jít za vlastníkem památky, jenž za ni zodpovídá.

Případ z Ořechovky patrně zůstane nepotrestán. Památkáři jej budou muset vinou mezery v památkovém zákoně odložit.

Rodinný dům, který stál v památkové zóně Vilová kolonie v ulici Pod Vyhlídkou, byl zbourán počátkem prosince loňského roku. Podle pražských památkářů byl porušen zákon. Stalo se tak totiž bez závazného stanoviska, tedy povolení jejich odboru. Proto uložili firmě pokutu.

Dvě pokuty vyměřil také stavební úřad Prahy 6. Jednu firmě Matragi Design, druhou stavebníkům, kteří měli od loňského listopadu povoleny úpravy vily, ale kvůli údajné havárii ji zbourali.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 1 hodinou

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy