Opencard nově platí až osm let, karta to prý vydrží

ČTK ČTK
19. 2. 2014 13:46
Zdroj, který se na projektu podílí, však uvedl, že karta má garanci čtyři roky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: opencard.cz

Praha - Hlavní město prodlouží platnost karet opencard o dva roky. Karty byly původně vydávány na čtyři roky, doba jejich platnosti může nově být až osm let.

ČTK to zjistila ze seznamu usnesení rady zveřejněném na magistrátních internetových stránkách. Vedení města jednotlivé emise již několikrát prodloužilo. Nové opatření se týká asi 700 tisíc karet.

Praha si od rozhodnutí mimo jiné slibuje úsporu peněz magistrátu za náklady na výměnu karet i uživatelů za poplatky. Trvanlivost karet není podle důvodové zprávy připravené pro rozhodování radních ohrožena, čipy prý mají vydržet až patnáct let a samotná plastová karta deset.

Člověk, který je s projektem opencard spojen, nechtěl být jmenován, ale před časem uvedl, že u čipových karet výrobci standardně garantují fungování čtyři roky.

Pokud někomu skončí platnost opencard, bude záležet pouze na něm, jestli si požádá o její výměnu, nebo jestli si ji bezplatně prodlouží. Za výměnu musí majitelé zaplatit a trvá dva až tři týdny.

Z podkladů rady také vyplývá, že Praha přestane vydávat takzvané hybridní karty, které obsahují bezkontaktní a kontaktní čip. Ty si pořídila asi dvě procenta uživatelů. Pokud si jejich majitelé požádají o výměnu, dostanou klasickou kartu, za výměnu ale zaplatí méně.

Ke konci minulého roku bylo v systému opencard zaregistrováno podle údajů magistrátu 1,14 milionu lidí. Celkem bylo vyrobeno 1,28 milionu karet, některé ale nebyly převzaty nebo byly reklamovány.

Pražská rada v úterý také schválila založení městské obchodní společnosti, která by v budoucnu měla projekt opencard spravovat. Do společnosti město vloží 100 milionů korun. Podle radního Jana Vašíčka (TOP 09) je to první krok k tomu, aby se Praha vymanila z nevýhodných smluvních vztahů. Záměr musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města.

 

Právě se děje

Další zprávy