Opencard nově platí až osm let, karta to prý vydrží

ČTK ČTK
19. 2. 2014 13:46
Zdroj, který se na projektu podílí, však uvedl, že karta má garanci čtyři roky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: opencard.cz

Praha - Hlavní město prodlouží platnost karet opencard o dva roky. Karty byly původně vydávány na čtyři roky, doba jejich platnosti může nově být až osm let.

ČTK to zjistila ze seznamu usnesení rady zveřejněném na magistrátních internetových stránkách. Vedení města jednotlivé emise již několikrát prodloužilo. Nové opatření se týká asi 700 tisíc karet.

Praha si od rozhodnutí mimo jiné slibuje úsporu peněz magistrátu za náklady na výměnu karet i uživatelů za poplatky. Trvanlivost karet není podle důvodové zprávy připravené pro rozhodování radních ohrožena, čipy prý mají vydržet až patnáct let a samotná plastová karta deset.

Člověk, který je s projektem opencard spojen, nechtěl být jmenován, ale před časem uvedl, že u čipových karet výrobci standardně garantují fungování čtyři roky.

Pokud někomu skončí platnost opencard, bude záležet pouze na něm, jestli si požádá o její výměnu, nebo jestli si ji bezplatně prodlouží. Za výměnu musí majitelé zaplatit a trvá dva až tři týdny.

Z podkladů rady také vyplývá, že Praha přestane vydávat takzvané hybridní karty, které obsahují bezkontaktní a kontaktní čip. Ty si pořídila asi dvě procenta uživatelů. Pokud si jejich majitelé požádají o výměnu, dostanou klasickou kartu, za výměnu ale zaplatí méně.

Ke konci minulého roku bylo v systému opencard zaregistrováno podle údajů magistrátu 1,14 milionu lidí. Celkem bylo vyrobeno 1,28 milionu karet, některé ale nebyly převzaty nebo byly reklamovány.

Pražská rada v úterý také schválila založení městské obchodní společnosti, která by v budoucnu měla projekt opencard spravovat. Do společnosti město vloží 100 milionů korun. Podle radního Jana Vašíčka (TOP 09) je to první krok k tomu, aby se Praha vymanila z nevýhodných smluvních vztahů. Záměr musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy