Noční starosta: U hospod by mohli stát sekuriťáci a umravňovat lidi, kteří tam kouří

Radek Dragoun Radek Dragoun
22. 1. 2019 10:55
Od pondělí má Praha zcela novou funkci nočního starosty. Radní jím zvolili Jana Šterna, jehož úkolem bude omezit neblahé dopady nočního života. A už nyní v rozhovoru pro Aktuálně.cz jmenuje několik nápadů, o kterých bude s městskými částmi, strážníky či majiteli barů diskutovat. Ať už jde o stanovení zavírací doby podniků v určitých lokalitách, "sekuriťáky" před hospodami, nebo výhledově o odklonění nočního života mimo centrum hlavního města.
Noční starosta Prahy
Noční starosta Prahy | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Pod funkcí nočního starosty si člověk představí někoho, kdo je v noci vzhůru a dohlíží na pořádek ve městě.

Jako takový ponocný? To ne. Styl mé práce je analyzovat problémy nočního života, zformulovat je a navrhnout opatření, která pomůžou negativní jevy řešit. Zároveň chci být mediátorem mezi jednotlivými aktéry nočního života a být schopný je přivést k jednomu stolu tak, aby se problémy řešily na komplexnější úrovni. Není to o tom, že bych chodil po ulici a lidem po desáté hodině říkal, ať jsou zticha. To doufám, že po mně nikdo neočekává.

Říkáte, že budete problémy nočního života analyzovat. Víte ale už nyní, co Prahu v této oblasti nejvíce trápí?

Jsme sice na začátku, ale je tu pár oblastí, které jsou jasně problematické. Takovým symbolem je Dlouhá ulice a její okolí. Jsou tam problémy s rušením nočního klidu a přetížením celé oblasti z hlediska nočního života. To je jedno z prvních témat, kterému bychom se chtěli věnovat.

Jak chcete tamější problémy řešit?

V Dlouhé je problém s množstvím lidí, kteří přechází z klubu do klubu, kterých je tam hodně. Vzniká tím neustálé rušení nočního klidu. V tuto chvíli se snažíme jednat s městskou policií o zvýšení přítomnosti strážníků v Dlouhé ulici.

Druhou věcí je návrh vyhlášky, která by umožňovala městským částem stanovit zavírací dobu v určitých lokalitách. To je návrh, který vznikl na magistrátu za minulého vedení. V tuhle chvíli probíhá připomínkové řízení ze strany městských částí, které by mělo skončit v březnu. A pak se bude dál jednat, jaká bude výsledná podoba vyhlášky. Je to jedna z věcí, která by asi v dohledné době měla přijít na světlo světa.

To znamená, že by kluby v určitých místech v některých dnech měly otevřeno třeba jen do půlnoci?

Já nevím. Návrh, který vznikl, je hrozně obecný. Teď je na městských částech, aby se k tomu vyjádřily, navrhly, jakou podobu by si ony představovaly. Těch variant je spoustu, my to samozřejmě řešíme. V tuhle chvíli se s tím městské části seznamují a vytváří si na to nějaký názor.

Takhle to zní jako přísné opatření a řada lidí může argumentovat svobodou podnikání.

Já tomu rozumím. Četl jsem důvodovou zprávu, kde se autor s těmito výtkami, které jsou logické, vypořádává. Já nejsem právník, takže nejsem schopný říct, jestli je tato otázka vyřešená, nebo ne. Vyhláška je v tuhle chvíli ve formě návrhu. Je možné, že neprojde. Nějaká její konkrétní podoba se bude řešit po březnu. Je to něco, co vzniklo ještě za minulého vedení magistrátu, podědili jsme to a teď s tím nějakým způsobem pracujeme.

To je jedno z možných opatření. Máte v hlavě ještě nějaká další, o kterých uvažujete?

Jsem přesvědčený, že komplexní problémy se nedají řešit jedním řešením, které by mávnutím kouzelného proutku situaci rozseklo. Pozitivní efekt může vzniknout synergií dílčích opatření, které každé samo o sobě třeba nebude znít zásadně, ale dohromady budou vytvářet pozitivní změnu. Na čem pracujeme, je třeba systém turistických karet, které by chtěla Praha po vzoru jiných měst zavést.

K čemu bude taková karta sloužit?

Je to karta, která má především usnadnit turistům pobyt v Praze. Nabídnout jim nějaké slevy na jídlo, na vstupenky. Součástí toho by měla být aplikace, která je z našeho pohledu důležitá kvůli tomu, že nám umožní vytvořit kanál, přes který budeme moct s turisty komunikovat na přímo. Od začátku jim přes něj řekneme, jaká jsou tady pravidla, co v Praze jde a nejde.

Mnoho turistů, co sem přijede, si třeba myslí, že tady není problém po desáté hodině dělat nepořádek v ulicích. A věřím, že spoustu z nich - samozřejmě ne všechny -, když s nimi budeme komunikovat a pracovat, tak přimějeme k tomu, aby se chovali slušně. To je jedno z dílčích opatření, které nějakým způsobem přispěje ke zlepšení situace.

Další prostor pro zlepšení vidím ve větším zapojení majitelů a provozovatelů do dodržování klidu před jejich podniky. Nějaká forma sekuriťáka, který bude stát před podnikem a bude uklidňovat nebo umravňovat lidi, kteří si tam přišli zapálit.

To trochu připomíná noční hlídky svalnatých mužů, které dohlížely na noční klid a upozorňovaly lidi, když ho porušovali. Je možné, že se vrátí do ulic?

Tohle není směr, kterým se chceme ubírat. Primárně chceme pracovat s městskou a státní policií o navýšení jejich přítomnosti v inkriminovaných hodinách. Druhou věcí je ono zapojení samotných podniků. Ale tyhle hlídky vracet nechceme.

Někteří z již bývalých radních mluvili také o zákazech prodeje alkoholu ve večerkách v nočních hodinách. Je možné, že to zavedete?

K tomuhle bohužel nemám ještě co říct, my jsme to ještě neřešili. Neříkám ne ani ano, o tom jsme se ještě nebavili, protože těch témat je spoustu. Určitě to budeme řešit, ale v tuhle chvíli to nebylo na pořadu dne.

Co už jste však řešili, je to, že se budete snažit dostat kluby a bary do míst, kde jejich návštěvníci nebudou rušit místní. Jak toho chcete dosáhnout?

To je dlouhodobější vize. Je to něco, co souvisí s tím, že si uvědomujeme, že historické centrum je z hlediska nočního života velmi přetížené. Prostor, který vidíme, je v objektech, brownfieldech nebo plochách, které patří městu a které by v rámci restrukturalizace mohly být vhodné k tomu, aby tam vznikly podniky pro noční život.

Dávalo by smysl, že problém přetíženého centra se bude částečně řešit tím, že lidi budou mít prostor někde mimo, kam se budou moct v průběhu večera přesunout a pokračovat v zábavě až do rána. Na tom není nic špatného. Rozhodně je ale pro všechny obyvatele výhodnější, když se to děje mimo oblasti, kde žijí lidé a kde tyto lidi ruší. Na tom vydělají všichni. Ale to je dlouhodobá vize. Nebavíme se o opatřeních v řádech měsíců, to je součást nějaké širší strategie.

Radní Hana Třeštíková říkala, že turisté sem jezdí hlavně za levným alkoholem. Jak dosáhnout toho, aby sem jezdili i kvůli něčemu jinému?

Je to samozřejmě komplikovaná záležitost. Způsoby, jak se toho dobrat, jsou složité a vyžadují součinnost mnoha složek a strategií, které přesahují to, čím se budu zabývat já. Tohle je běh na dlouhou trať, který přesahuje moji agendu.

A je vůbec špatně, že sem lidé jezdí za levným alkoholem, když na tom město a jeho obyvatelé díky jejich útratám vydělávají?

Spíš jde o to, změnit strukturu turistů. Posílit ten typ turistů, kteří sem jezdí opakovaně, jezdí sem na delší dobu nebo sem jezdí za kulturou. Ti tady samozřejmě peníze také utratí, ale nejsou s nimi spojená negativa. O to jde. Změnit image města, aby lákala i kultivovanější návštěvníky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy