Praha zvažuje zákaz nočního prodeje alkoholu ve večerkách. V centru se nedá bydlet, stěžuje si radní

Radek Dragoun Radek Dragoun
Aktualizováno 26. 7. 2017 22:59
Pražští radní budou po prázdninách diskutovat o tom, zda v některých oblastech nezakážou v nočních hodinách prodej alkoholu ve večerkách. Levný a dostupný alkohol podle radního Jana Wolfa napomáhá k rušení nočního klidu, se kterým se potýká zejména centrum města. Primátorce Adrianě Krnáčové se takový návrh nelíbí, nicméně i někteří další radní připustili, že by po diskuzi takový návrh podpořit mohli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pokud v centru Prahy v noci zatoužíte po lahvi tvrdého alkoholu nebo vína, pravděpodobně se vám ji podaří během několika minut zakoupit v jedné z mnoha večerek. Radní Jan Wolf (Trojkoalice) by na magistrátu ale rád započal diskuzi, na jejímž konci by měla vzniknout vyhláška, která v problémových místech metropole zakáže v nočních hodinách prodej alkoholu mimo restaurace.

"Jestli je nějaký problém v Praze, tak je to ruch a alkohol. Největším nešvarem je nákup levného a dostupného alkoholu po 22. hodině," vysvětluje radní. Konkrétní podobu zatím jeho návrh nemá. Po prázdninách by o tom ale rád na magistrátu diskutoval. Až kdyby se ukázalo, že s jeho záměrem souhlasí i další, přišla by řeč na konkrétní znění vyhlášky. Tedy pro jaká místa a od jaké hodiny by zákaz platil.

Wolf očekává, že se k jeho snažení připojí i další radní. "Obecně pro tyhle návrhy podpora je. Samozřejmě teď je problém, že jsou volby. Když uvidím, že v tuto chvíli pro to není úplně vhodná doba, tak s tím počkám na období po říjnových volbách. Proto chci nejdřív zjistit, jak se k tomu staví kolegové. Když budou radní většinově pro, tak o tom začneme vážně diskutovat," vysvětluje radní Wolf. Byl by rád, kdyby vyhláška v nějaké podobě platila už pro následující turistickou sezónu.

Jeho myšlenka ale zatím příliš nezaujala primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO). "Jde o další regulaci, jako bychom jich už neměli dost. Jakoukoliv regulaci je potřeba dělat na základě vyhodnocení dat, která v případě tohoto návrhu neexistují. Nemyslím si, že se jedná o krok správným směrem," nesouhlasí primátorka.

Jiní radní jsou však vstřícnější. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) důvodům prosazování omezení rozumí. Je podle něj ale nutné věnovat pozornost tomu, jakých míst by se měla vyhláška týkat. "Musíme si vzít statistiky v oblasti konzumace alkoholu na veřejnosti, protože tam už nějaká omezení v řadě míst platí, a podívat se na stávající opatření. Zda jsou správně vymáhána, nebo zda je potřeba, abychom prosazovali další restrikce," říká Dolínek.

Proti konzumaci alkoholu na veřejnosti kvůli častým stížnostem na porušování nočního klidu bojuje zejména centrum města. Rada Prahy 1 loni schválila usnesení, podle kterého obchody s potravinami pronajímané od města mezi dvaadvacátou a šestou hodinou nesmí prodávat alkohol.

Zástupce starosty Daniel Hodek (ČSSD), který je zároveň radním na magistrátu, proto Wolfův návrh vítá. "Noční život centrum zatěžuje enormně. Kvůli antikuřáckému zákonu se to v některých lokalitách dostává do krajní situace. Jsou místa, kde se v noci nedá pomalu bydlet," myslí si Hodek.

Vyhlášku neodmítá ani předseda klubu opozičních Pirátů Jakub Michálek. Je podle něj ale nutné, aby se dotýkala přesně těch oblastí, kde jsou problémy s alkoholem největší. "Muselo by to být velmi dobře zdůvodněno a v některých případech si to dovedu představit. Bohužel současná koalice postupovala často plošně. A já nemám důvěru, že připraví něco rozumného," říká Michálek s odkazem například na zákaz vozítek segway, který platí pro celé městské části.

Michálek se proto obává, že zákaz prodeje alkoholu by se týkal i míst, kde to postrádá větší smysl. Tak jako to podle něj je ve vyhlášce, která na několika místech v Praze zakazuje konzumaci alkoholu na veřejnosti. "My bychom usilovali v rámci tohoto návrhu, aby se protialkoholní vyhláška omezila na smysluplná místa. Aby z ní byly vyňaty parky, do kterých lidé chodí na piknik, kde by si minimálně víno a pivo mohli dát," dodává Michálek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy