Taxikáři blokovali provoz na nábřeží u Národního divadla, žádají jednání s premiérem Babišem

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2018 19:01
Řidiči protestovali už minulý týden ve čtvrtek a v pátek, kdy se jízd centrem Prahy zúčastnily vždy stovky řidičů.
Taxikáři blokují provoz na pražském nábřeží.
Taxikáři blokují provoz na pražském nábřeží. | Foto: ČTK

Praha - Protestující taxikáři dorazili po 16:00 na nábřeží, kde začali kroužit mezi Rudolfinem a Národním divadlem. Kolona taxíků záhy začala způsobovat dopravní komplikace. U Karlových lázní taxikáři silnici zablokovali. Nyní už je provoz obnoven, informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková uvedla, že komplikace v dopravě způsobili taxikáři, kteří svoje vozy postavili přes tramvajové koleje. Vozy MHD tak musel dopravní podnik odklonit.

Organizátoři protestu taxikářů prostřednictvím e-mailu kontaktovali úřad vlády a textovou zprávou premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) s žádostí o schůzku. Informovala místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová.

"Napsala jsem mu skutečně naléhavou textovou zprávu a zároveň jsme posílali oficiální mail na vládu s víceméně tím samým textem. Takže teď už je to na nich," uvedla Venclová. 

Řidiči protestují proti takzvaným sdíleným službám typu Uber. Dvě akce již uspořádali koncem minulého týdne, tehdy jezdili po magistrále bez většího vlivu na dopravu.

Minulý čtvrtek se na Strahov sjelo podle organizátorů na dva tisíce aut, magistrát hovořil o 1400. O den později odhadovali taxikáři počet na 1000 vozů a město na 400. S odkazem na magistrát je tak dnešní akce, pokud jde o počet aut, velikostí někde mezi čtvrteční a páteční. Taxikáři však zvolili méně prostupné komunikace.

Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci. Viní stát z toho, že vůči ní nic nepodniká. Podle ministerstva dopravy se připravuje novela zákona, která podmínky pro taxi a služby typu Uber srovná. Hotova má být v horizontu týdnů.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300. Vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidována jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Společnost Uber minulý týden uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem. Řidiči taxi protestovali v Praze proti Uberu už loni, přede dvěma lety pak úplně zablokovali magistrálu u hlavního nádraží.

Podívejte se, jak probíhal předchozí protest taxikářů

Si natáčej, magore jeden. Protestující taxikáři blokovali dopravu v Praze | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy