Výjimečný trest platí. Za vraždu historika a jeho manželky si muž odsedí 28 let

ČTK ČTK
4. 11. 2015 11:23
Třicetiletý Dalibor Škopán se v lednu 2014 vetřel do bytu uznávaného historika, muže opakovaně řezal a bodal. Poté zaútočil i na jeho manželku. Manželé do několika desítek minut zemřeli na šok z krevních ztrát. Škopán potom prohledal byt a vraždu chtěl zamaskovat výbuchem nebo požárem. Jeho obhájce u soudu tvrdil, že výjimečný trest je příliš tvrdý, pražský vrchní soud ale poukázal na to, že historik byl uznávaným odborníkem a Škopán navíc plánovaným výbuchem ohrozil i ostatní obyvatele domu. Potvrdil původní verdikt.
Dalibor Škopán.
Dalibor Škopán. | Foto: ČTK

Praha - Za loňskou brutální vraždu historika a jeho manželky v pražských Stodůlkách si třicetiletý Dalibor Škopán odpyká výjimečný trest 28 let vězení.

Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který potvrdil původní verdikt. Rozsudek je nyní pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Muž se k ubodání seniorů přiznal.

Vetřel se do jejich bytu

Podle obžaloby se Škopán vetřel zřejmě 31. ledna 2014 do historikova bytu. V obývacím pokoji podle spisu muže napadl tak, že ho opakovaně bodal a řezal do krku, hlavy a hrudníku.

Když do pokoje vstoupila manželka napadeného, zaútočil stejným způsobem i na ni.

Manželé do několika desítek minut zemřeli na šok z krevních ztrát. Škopán pak prohledal byt a sebral šperkovnici a peníze z peněženek obou mrtvých. Před odchodem v kuchyni pustil všechny čtyři hořáky sporáku.

Podle obžaloby chtěl zahladit stopy po vraždě a způsobit výbuch či požár. Oheň či tlaková vlna mohly zasáhnout i další byty v panelovém domě, a ohrozit tak životy jejich obyvatel.

Takto závažné následky prý nenastaly jen shodou náhod. Výbuch nebo požár mohly nastat, kdyby vznikla jiskra z elektrospotřebičů v bytě nebo pokud by někdo zazvonil.

Advokát: klient se přiznal

Škopánův advokát se snažil odvolací soud přesvědčit, aby původní trest zmírnil. Podle jeho názoru je totiž 28 let vězení příliš přísných, vzhledem k tomu, že se jeho klient v plném rozsahu přiznal.

Vrchní soud ale jeho návrh zamítl jako nedůvodný. "Podle našeho názoru podmínky pro uložení výjimečného trestu byly dány," uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Muž totiž spáchal brutální vraždu na dvou osobách, které se nemohly bránit, a zároveň spáchal víc trestných činů. Vražda navíc byla agresivní, brutální a trýznivá.

Podle soudu je zvolený trest sice přísný, ale není nepřiměřeně přísný.

Mimořádný odborník

"Prvním důvodem je osoba poškozeného. Máme za to, že v tomto případě došlo k výrazné společenské ztrátě, protože poškozený byl mimořádný odborník přes židovské památky, byl publikačně činný," podotkl Lněnička.

Obětí vraha totiž byl známý český historik. Za další důvod pak soudce označil to, jak se obžalovaný po činu zachoval, když spustil plynové sporáky.

"Riskovat, že dojde k masivnímu výbuchu plynu v panelovém domě, je skutečně velice nebezpečné jednání a obžalovaný se ho dopustil celkem chladnokrevně v úmyslu zamaskovat předchozí útok proti oběma poškozeným," vysvětlil Lněnička.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy