Výjimečný trest platí. Za vraždu historika a jeho manželky si muž odsedí 28 let

ČTK ČTK
4. 11. 2015 11:23
Třicetiletý Dalibor Škopán se v lednu 2014 vetřel do bytu uznávaného historika, muže opakovaně řezal a bodal. Poté zaútočil i na jeho manželku. Manželé do několika desítek minut zemřeli na šok z krevních ztrát. Škopán potom prohledal byt a vraždu chtěl zamaskovat výbuchem nebo požárem. Jeho obhájce u soudu tvrdil, že výjimečný trest je příliš tvrdý, pražský vrchní soud ale poukázal na to, že historik byl uznávaným odborníkem a Škopán navíc plánovaným výbuchem ohrozil i ostatní obyvatele domu. Potvrdil původní verdikt.
Dalibor Škopán.
Dalibor Škopán. | Foto: ČTK

Praha - Za loňskou brutální vraždu historika a jeho manželky v pražských Stodůlkách si třicetiletý Dalibor Škopán odpyká výjimečný trest 28 let vězení.

Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který potvrdil původní verdikt. Rozsudek je nyní pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Muž se k ubodání seniorů přiznal.

Vetřel se do jejich bytu

Podle obžaloby se Škopán vetřel zřejmě 31. ledna 2014 do historikova bytu. V obývacím pokoji podle spisu muže napadl tak, že ho opakovaně bodal a řezal do krku, hlavy a hrudníku.

Když do pokoje vstoupila manželka napadeného, zaútočil stejným způsobem i na ni.

Manželé do několika desítek minut zemřeli na šok z krevních ztrát. Škopán pak prohledal byt a sebral šperkovnici a peníze z peněženek obou mrtvých. Před odchodem v kuchyni pustil všechny čtyři hořáky sporáku.

Podle obžaloby chtěl zahladit stopy po vraždě a způsobit výbuch či požár. Oheň či tlaková vlna mohly zasáhnout i další byty v panelovém domě, a ohrozit tak životy jejich obyvatel.

Takto závažné následky prý nenastaly jen shodou náhod. Výbuch nebo požár mohly nastat, kdyby vznikla jiskra z elektrospotřebičů v bytě nebo pokud by někdo zazvonil.

Advokát: klient se přiznal

Škopánův advokát se snažil odvolací soud přesvědčit, aby původní trest zmírnil. Podle jeho názoru je totiž 28 let vězení příliš přísných, vzhledem k tomu, že se jeho klient v plném rozsahu přiznal.

Vrchní soud ale jeho návrh zamítl jako nedůvodný. "Podle našeho názoru podmínky pro uložení výjimečného trestu byly dány," uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Muž totiž spáchal brutální vraždu na dvou osobách, které se nemohly bránit, a zároveň spáchal víc trestných činů. Vražda navíc byla agresivní, brutální a trýznivá.

Podle soudu je zvolený trest sice přísný, ale není nepřiměřeně přísný.

Mimořádný odborník

"Prvním důvodem je osoba poškozeného. Máme za to, že v tomto případě došlo k výrazné společenské ztrátě, protože poškozený byl mimořádný odborník přes židovské památky, byl publikačně činný," podotkl Lněnička.

Obětí vraha totiž byl známý český historik. Za další důvod pak soudce označil to, jak se obžalovaný po činu zachoval, když spustil plynové sporáky.

"Riskovat, že dojde k masivnímu výbuchu plynu v panelovém domě, je skutečně velice nebezpečné jednání a obžalovaný se ho dopustil celkem chladnokrevně v úmyslu zamaskovat předchozí útok proti oběma poškozeným," vysvětlil Lněnička.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy