Zásah na Cibulce: Jeden squater dostal dvouměsíční podmínku

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2015 18:28
Ministr vnitra Milan Chovanec chce od policie vědět, zda byl zásah přiměřený. Pochybnosti vyjádřil například i pražský radní Matěj Stropnický.
Policejní zásah na Cibulce
Policejní zásah na Cibulce | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce, aby mu policejní prezident vysvětlil okolnosti středečního zásahu proti squaterům v památkově chráněné usedlosti Cibulka v Praze.

Ministr chce vědět, proč byla nasazena speciální pořádková jednotka, zda byl zásah přiměřený a kolik peněz stál, sdělil Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Policie při zásahu zadržela dvanáct lidí, tři lehce zraněné squatery museli záchranáři převézt do nemocnice. Jeden zadržený ze squatu Cibulka dostal ve zkráceném soudním řízení dvouměsíční podmíněný trest. Proti rozhodnutí podal odpor, případ se bude řešit v hlavním líčení, řekla v pátek mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Ředitel pražské policie Luděk Procházka dnes řekl, že akce se odehrála pod dohledem státní zástupkyně a podle zatím dostupných informací v souladu se zákonem.

Počet zasahujících policistů prý odpovídal původním zprávám, podle kterých mělo být v Cibulce až 70 lidí. Nakonec jich bylo 30, z nichž většina dobrovolně odešla. Čtyři squateři odmítali poslechnout výzvy policie, která musela použít donucovací prostředky.

Zásah prověřuje policejní odbor vnitřní kontroly, jehož členové byli na místě. "Pokud někdo shledá, že byl porušen právní předpis, tak se bude věc řešit kázeňsky, v případě trestného činu policisty ji prošetří Generální inspekce bezpečnostní sborů, která to má v kompetenci," upřesnil. Zprávy o akci prý průběžně předává policejnímu prezidentovi.

Policie podle něj o zásahu od začátku informovala také vedení radnice Prahy 5 a magistrátu podle standardně nastavených pravidel, kterými jsou SMS zprávy.

Podle Chovance by mohla být změna legislativy správnou cestou, jak postupovat proti squatingu. Bez změn v zákonech totiž nemůže policie squatery tolerovat.

"Rozumím tomu, že policie musí podle platné legislativy chránit soukromý majetek, za relevantní však považuji také otevření otázky, jak postupovat, pokud se soukromí vlastníci o svůj majetek řádně nestarají," doplnil Chovanec.

Ministr zároveň policii vyzval, aby o podobných zásazích komunikovala s veřejností včas, jasně a transparentně.

Pochybnosti ohledně zásahu

Policie proti squaterům zasahovala několik hodin a už během zásahu se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Pochybnosti vyjádřili i politici.

Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) řekl, že je nezbytné prověřit zákonnost akce, a vyzval policii ke zveřejnění videozáznamu.

"To, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuji minimálně za nestandardní," uvedl.

Historie usedlosti Cibulka sahá do 14. století. Je dlouhou dobu neudržovaná. Od roku 2006 byla usedlost v nabídce realitních kanceláří, její cena se postupně snižovala ze 150 na 130 milionů korun. Náklady na rekonstrukci jsou podle odhadů ještě vyšší.

 

Právě se děje

Další zprávy