Majitel Cibulky jednal nefér. Radní zvažují i vyvlastnění

Jan Hejl Jan Hejl, Adéla Skoupá, Lukáš Prchal
6. 5. 2015 18:25
Zástupci radnice na Praze 5 si stěžují, že majitel vyklizeného squatu Cibulka Oldřich Vaníček nepodepsal memorandum se squatery, jehož vznik sám inicioval. Místo toho se obrátil na policii.
Policejní zásah ve squatu v usedlosti Cibulka.
Policejní zásah ve squatu v usedlosti Cibulka. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaPolicisté včetně těžkooděnců ve středu dopoledne zasáhli proti squaterům na zámečku na pražské Cibulce. Městská část Praha 5, do jejíhož katastru usedlost spadá, teď zvažuje, co bude dál s budovou. Ozývají se dokonce hlasy, že by stát měl rozpadající se nemovitost vyvlastnit majiteli, který ji odmítá rekonstruovat.

Squateři na dvoře chátrajícího zámečku bydleli, uvnitř pořádali koncerty nebo výstavy. Po majiteli, podnikateli Oldřichu Vaníčkovi, požadovali, aby se o svou nemovitost začal starat.

Před měsícem Vaníček, mimo jiné také majitel Ústředního automotoklubu, inicioval dohodu mezi ním, Prahou 5 a magistrátem. S místostarostou městské části Lukášem Budínem a náměstkem primátorky Matějem Stropnický se dohodl na podepsání už připraveného memoranda.

Dokument měl zajistit poklidný odchod squaterů, výměnou se měl Vaníček postarat o to, aby památka dál nechátrala. Podnikatel se však před podpisem memoranda rozhodl jednat jinak. Na squatery podal trestní oznámení a zavolal policii.

Chování vlastníka zámečku se vůbec nelíbí zástupcům Prahy 5. "Bereme to jako nefér jednání ze strany majitele toho objektu, kdy prakticky měsíc se zástupci městské části snažili jednat tak, aby k podobnému policejnímu zásahu dojít nemuselo," stěžuje si radní Prahy 5 pro dopravu a kulturu Petr Hnyk.

Vaníčkovi už nedůvěřuje a tvrdí, že nedodržel slovo. "V tuto chvíli si necháme udělat právní analýzu, na kolik můžeme do toho sporu zasáhnout. Jednou z možností je, aby ten objekt stát postupně vyvlastnil," nastiňuje Hnyk nejzazší dohru středečního zásahu policistů.

Jestli se Praha 5 pokusí o vyvlastnění, ale není v tuto chvíli jasné. Radnice si chce ponechat čas na rozhodnutí. Navíc sama zbavit nikoho majetku nemůže, o vyvlastnění rozhoduje stát, nikoliv městská část nebo magistrát.

"Otázka vyvlastnění není na pořadu dne. Uvidíme, až se vrátí majitel ze zahraničí. Kontaktujeme ho a požádáme o projekt, který má,“ říká místostarosta městské části Lukáš Budín. "Budeme to řešit, až nám dá veškeré podklady a informace, protože revitalizace zámečku bude stát, odhaduji, do sta milionů," dodává.

Těžkooděnci, vyjednavači i dopravní policisté

Pochybnosti se objevují i v souvislosti s přiměřeností zásahu policie. Příjezdovou cestu k usedlosti lemovala policejní auta. Proti squaterům zasáhly desítky těžkooděnců, členové antikonfliktního týmu, vyjednavači i dopravní policisté.

Na jejich chování si mimo squaterů stěžovala občanská hnutí i politici. Matěj Stropnický, náměstek pražské primátorky pro územní rozvoj, o adekvátnosti zásahu pochybuje.

"Považuji za nezbytné prověřit zákonnost celé dnešní akce. To, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuji minimálně za nestandardní," sdělil a vyzval, aby policie zveřejnila video z vyklízení zámečku.

Squatery hájí i člen komise pro kulturu a památky pro Prahu 5 Pavel Karous. Podle něj tři roky bránili úplné devastaci stavby. Pochvaluje si, že pořádali kulturní akce a přednášky. "Policie zasahuje proti obyvatelům ve prospěch soukromého majitele, který posledních pětadvacet let nechává stavbu dojít do takového stavu. V roce 1989 byla ještě obyvatelná," připomněl.

Kritiku bezpečnostních složek však odmítá policejní mluvčí Tomáš Hulan. "Nedomnívám se, že zákrok byl jakkoli brutální. Měli jsme informaci, že v objektu je až sedmdesát lidí, tomuto počtu byl zásah přizpůsobený," hájí zásah a tvrdí, že nestál ani korunu. Podle něj vyklízení Cibulky nepřekročilo běžný výkon služby mužů zákona.

Zda majitel zchátralý a památkově ceněný zámeček, jehož střecha je na spadnutí, opraví, není vůbec jasné. Squateři, kteří se zasazovali o zvelebení usedlosti, už v budově nejsou. Celkem dvanáct z nich skončilo na policejní služebně a tři v motolské nemocnici na ošetření.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy