Lidé protestovali proti demolici domu na Václaváku

ČTK ČTK
24. 7. 2013 19:04
Bývalá ministryně kultury Hanáková dřívě rozhodla, že dům nebude památkově chráněn
Foto: Kateřina Bečková - Klub za starou Prahu

Praha - Zhruba padesátka lidí se ve středu vpodvečer sešla na Václavském náměstí v Praze, aby vyjádřila nesouhlas s plánovanou demolicí domu na rohu Opletalovy ulice.

Demonstranti poukázali především na to, že budova stojí v pražské památkové rezervaci a má historickou hodnotu. Podobná protestní setkání se v minulosti odehrála už několikrát.

Bývalá ministryně kultury Alena Hanáková nedávno rozhodla, že dům nebude památkově chráněn. Majitel, firma Flow East, tak může požádat o demoliční výměr. Na místě má vyrůst moderní administrativní stavba.

Kolem sporného projektu se vedou vzrušené debaty už řadu měsíců. Část odborné a laické veřejnosti bourání odmítá.

Třeba předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková tvrdí, že když dům není samostatně památkou v památkové rezervaci, tak to ještě neznamená, že se to může zbořit.

Developer se ale hájí tím, že chce vybudovat kvalitní architekturu a celkově zkultivovat prostor Václavského náměstí.

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům. Záměr investora kritizuje od roku 2001 řada odborníků.

 

Právě se děje

před 29 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy