Krnáčová najala právníky na doporučení protistrany

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 3. 2015 13:40
Praha ve sporu o Škodův palác změnila právníky na doporučení druhé strany sporu. Podle serveru Neovlivni.cz to prasklo, když se primátorka uklikla a poslala e-mail opozičnímu zastupiteli.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: ČTK

Praha - Hlavní město si na vyřešení vleklého sporu o miliardový pronájem Škodova paláce před pár dny najalo právníky, které jí doporučila protistrana konfliktu. Výběr advokátů, kteří vyhovují firmě Copa Retail, s níž se město soudí, přitom podle serveru Neovlivní.cz dojednávala za zády rady hlavního města přímo primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pražská TOP 09 i ODS už vyzvaly Krnáčovou k rezignaci.

Spor o pronájem budovy v Jungmannově ulici, kam magistrát přesunul většinu úřednictva, zahájilo před dvěma lety vedení Prahy v čele s Tomášem Hudečkem (TOP 09). Podle něj byl nájem dvojnásobně předražený. V přepočtu na metr čtvereční platila Praha za pronájem Škodova paláce 930 korun měsíčně. Obvyklý nájem podle analýzy, kterou si město nechalo udělat, je v centru 480 za metr čtvereční.

Ti jsou pro nás přijatelní

Město se u Copa Retail nejdříve snažilo dosáhnout snížení nájmu, a když neuspělo, obrátilo se na soud. Ten však počátkem prosince loňského roku v první instanci rozhodl, že smlouva je platná. Vedení města poté vypovědělo smlouvu s právní kanceláří, která je zastupovala, a najalo si renomovanou advokátní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík.

Jenže podle Neovlivní.cz mu tuto kancelář doporučila sama Copa Retail. Podle její manažerky Abigail Schaefferové byla dosavadní právní kancelář pro Copa Retail nepřijatelná – a aby byl možný smír s městem, doporučila v e-mailu Krnáčové několik jiných "přijatelných" právních kanceláří. Informace o vyjednávání Schaefferové s Krnáčovou vyšly podle serveru najevo poté, co se primátorka uklikla a e-mail s korespondencí se Schaefferovou poslala místo svému poradci Petru Prchalovi jeho jmenovci, který je zastupitelem za opoziční TOP 09.

Krnáčová na dotaz serveru připustila, že vybranou kancelář jí doporučila protistrana. "Vše bylo transparentní, pochopitelně," tvrdí primátorka. "Já si myslím, že to nemá nic společného s tím, že bych něco ohýbala," reagovala.

Členové rady města na zjištění, že advokátní kancelář, která má připravit půdu pro co nejlepší pozici pro Prahu, nadiktovala městu protistrana, reagovali ohromeně. Krnáčová totiž tuto skutečnost při hlasování rady kolegům zamlčela.

Kvůli údajnému postupu Krnáčové se v pondělí odpoledne mimořádně sejde klub Trojkoalice, řekl na dotaz ČTK náměstek Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Náměstek Petr Dolínek (ČSSD), kterého citoval server Neovlivní.cz, považuje situaci za absurdní a vážnou. "Absolutně jsem to netušil, o tom nás paní primátorka tedy rozhodně neinformovala," uvedl.

Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný ČTK sdělil, že možná na Krnáčovou podají trestní oznámení. K výzvě na odvolání Krnáčové se podle zastupitelky Alexandry Udženiji připojuje i ODS.

"Primátorka Adriana Krnáčová pletichařila ve věci jednání o nájmu Škodova paláce s protistranou a na základě zákulisních dohod vybrala k zastoupení města právní kancelář, kterou jí doporučila a slíbila financovat protistrana tohoto závažného a dlouhotrvajícího soudního sporu," uvedl Novotný. Primátorka podle něj navíc jednala bez vědomí zastupitelstva i rady a její postup by zůstal utajen, kdyby mailovou korespondenci nerozeslala omylem i jiným adresátům, než chtěla.

Primátorka ve vyjádření pro ČTK kritiku odmítla, výběr právníků byl podle ní naprosto transparentní. "Já jako primátorka jsem do něj nijak nezasahovala a zasahovat ani nemohla. Uvedená kancelář byla vybrána v souladu s pravidly pro zadávání veřejných zakázek, kdy byly osloveny tři advokátní kanceláře," uvedla Krnáčová.

Bém sliboval ušetřit

Smlouvu na pronájem uzavřela Praha v době, kdy v čele města stál Pavel Bém. O dva roky dříve přitom měla možnost Škodův palác koupit - jeho tehdejší vlastník, ČEZ, za něj požadoval 850 milionů korun.

Město však tehdy nemělo zájem. Palác nakonec koupila společnost Copa Retail realitního magnáta Sebastiana Pawlowského, která vložila zhruba půl miliardy do jeho rekonstrukce a o v roce 2006 jej pronajala magistrátu za 200 milionů ročně – včetně peněz za správu budovy tak město má zaplatit firmě za dvacetiletý pronájem 4,75 miliardy korun.

Praha tehdy tvrdila, že se jí stěhování vyplatí – že část jiných domů prodá nebo pronajme – a dokládala to výpočtem očekávaných příjmů. Nicméně se jí podařila prodat jen část nemovitostí a většinou za výrazně nižší sumy, než očekávala. A když své nemovitosti pronajímá, tak za polovinu toho, kolik sama platí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy