Konec čachrů s volbami v Praze? ČSSD chce změnu zákona

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
26. 1. 2014 18:00
Skončit má účelové rozdělování města na více volebních obvodů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sociální demokracie chce ještě letos změnit pravidla voleb do pražského zastupitelstva.

Návrh zákona, který příští týden ČSSD pošle do Sněmovny, má zaručit, že Pražané budou volit pouze v rámci jednoho volebního obvodu.

V minulosti počet obvodů i počet členů zastupitelstva určovali sami zastupitelé. Například v roce 2010 ODS prosadila rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, což znevýhodnilo hlavně malé strany.

ČSSD teď navrhuje, aby pro Prahu místo zákona o volbách do obcí platila pravidla pro krajské volby. Kromě jednoho volebního obvodu by zákon zaručil stálý počet členů zastupitelstva (65). Pro vstup do vedení města by stačilo překročit hranici 5 % hlasů.

"Dlouhodobě to prosazujeme, doufáme, že to zamezí různým politickým hrám," uvedl pražský sociální demokrat Miroslav Poche s tím, že předpokládá, že nová koalice by mohla normu prosadit tak rychle, aby stihla platit ještě pro letošní volby.

Předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek návrh podporuje. "Bylo by to spravedlivější. Rozdělení obvodů v rámci Prahy bylo účelové," řekl deníku Aktuálně.cz.

Pro jsou také komunisté. "Již jsem s iniciátory jednal a jsme předběžně dohodnutí, že bych to připodepsal," uvedl místopředseda strany Jiří Dolejš.

Zkrácení mandátu? Politická shoda není

Narazit ale sociální demokraté mohou se svým dalším návrhem, tentokrát ústavního zákona, který by mandát letos zvoleného zastupitelstva výjimečně zkrátil jen na dva roky tak, aby se příští volby konaly zároveň s ostatními kraji.

"Na tom není politická shoda. Je to jiné téma, nepovažuji to za nutné," dodal Dolejš. Volby by se podle něj mohly dál konat současně s volbami na radnice městských částí, jen podle jiných pravidel.

Proti takto postavenému návrhu se staví také zástupci TOP 09. "Myšlenku jednoho obvodu jednoznačně podporuji. Ale takové legislativní řešení pokládám za totální blbost," uvedl bývalý předseda ústavně právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09).

Právě kvůli neshodám na detailní podobě zákona v minulosti ztroskotalo již několik pokusů o omezení volebních obvodů. Naposledy neuspěla senátorka Eliška Wagnerová (SZ), jejíž loňský návrh v Senátu zablokovala ODS a ČSSD.

Sociálním demokratům se nelíbilo, že návrh rušil možnost více obvodů pro všechna města, nikoli jen pro Prahu. Před volbami v roce 2010 se normu neúspěšně pokoušel prosadit poslanec Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Po volbách se Strana zelených, SNK-ED, Věci veřejné a několik Pražanů obrátily na Ústavní soud. Ten ovšem platnost voleb nezrušil, protože se nepodařilo prokázat, že by malé strany byly skutečně zkráceny na svých právech.

 

Právě se děje

Další zprávy