Kolem Staroměstské radnice vyroste lešení, od května nebude přístupná vyhlídková věž

ČTK ČTK
6. 4. 2017 8:52
Ve čtvrtek začínají opravy pražské Staroměstské radnice. Jako první vyroste oplocení a lešení. Od začátku května nebude návštěvníkům přístupná věž radnice, kterou ročně navštíví 860 tisíc turistů. Na rok 2018 je naplánována rekonstrukce sousedního orloje. V době opravy ho nahradí projekce. Staroměstská radnice v Praze byla založena roku 1338. Tvoří ji komplex několika domů.
Staroměstská radnice
Staroměstská radnice | Foto: Miloš Solař

Praha - Opravy Staroměstské radnice v Praze zahájí stavba oplocení. Začátkem příštího týdne kolem historické budovy začnou stavět lešení. Od května pak turistům nebude přístupná věž radnice. Příští rok čeká rekonstrukce i orloj.

Věž byla opravována naposledy v 80. letech. Staroměstská radnice v historickém centru města se řadí mezi turisticky nejnavštěvovanější místa metropole. Devadesát procent prací bude zvenčí věže, opraven bude také arkýř kaple a ochoz.

Přístupná turistům nebude věž od května do listopadu letošního roku. Loni ji navštívilo přes 860 tisíc turistů. Největšímu lákadlu pro turisty, staroměstskému orloji, se lešení vyhne a mimo provoz bude jen na pár měsíců příští rok, kdy ho čeká rekonstrukce. V době opravy ho nahradí projekce.

Staroměstská radnice v Praze byla založena roku 1338. Tvoří ji komplex několika domů. Ve 20. století bylo vypsáno několik architektonických soutěží na přestavbu a dostavbu radnice. Většina si kladla za cíl zaplnit prostor po zbouraném novogotickém křídle. Všechny však skončily buď bez vítězů, nebo se vítězné návrhy nikdy neproměnily v realitu.

Orloj na Staroměstském náměstí je nejstarší funkční a původní orloj na světě a jeden z mála, který byl postaven na venkovní budově, říká Petr Skála. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy