K Salvátoru se vrací restaurovaný oltářní obraz, baroknímu dílu požehná Halík

ČTK ČTK
16. 12. 2018 7:10
Do pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora se vrací oltářní obraz Proměnění Páně, jeden z největších pražských barokních obrazů. V kostele chyběl od konce dubna a do listopadu na něm pracovali restaurátoři. V závěru večerní mše obraz požehná farář Akademické farnosti Tomáš Halík. Po mši si budou moci zájemci obraz prohlédnout a setkat se s restaurátory. V příštím týdnu se bude obraz na hlavní oltář instalovat.
Kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze.
Kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze. | Foto: ČTK

Autorem hlavního oltářního obrazu z roku 1638 je Jan Jiří Häring, obraz sám je volnou kopií Rafaelova obrazu Proměnění (Transfiguratio), který se dnes nachází ve Vatikánských muzeích.

Jde o úplně poslední Rafaelův obraz, na kterém pracoval těsně před svou smrtí v roce 1520. Námětem obrazu je příběh Kristova proměnění na hoře Tábor v Galileji; jeho součástí je také scéna uzdravení náměsíčného chlapce, která následovala po sestupu z hory.

Restaurování obrazu přišlo na 560 000 korun, do kostela se bude pořizovat také jeho nové osvětlení. Na obnovu obrazu přispělo ministerstvo kultury, které k původně přidělené dotaci 390 000 korun slíbilo dodat ještě 90 000 korun, uvádí web farnosti. Farnost vyhlásila také sbírku, spolu s penězi v kostelní kasičce a výtěžkem z benefičního koncertu tak shromáždila přes 113 000 korun. Pražské arcibiskupství přispěje 70 000 korun.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora se nachází v areálu Klementina. Byl vystavěn v letech 1578 až 1653, v 17. a 18. století pak ještě prošel úpravami. Na stavbě se podíleli významní architekti a umělci, jako Carlo Lurago, František Maxmilián Kaňka, Jan Jiří Häring či Jan Jiří Bendl, který je autorem soch na průčelí chrámu.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora byl hlavním jezuitským kostelem v Čechách. Jezuité působili v Praze od roku 1556 až do roku 1773, kdy byl jejich řád zrušen. Kostel byl poté až do 20. století využíván kněžským seminářem, v současnosti je farním kostelem Akademické farnosti Praha.

 

Právě se děje

Další zprávy