K Salvátoru se vrací restaurovaný oltářní obraz, baroknímu dílu požehná Halík

ČTK ČTK
16. 12. 2018 7:10
Do pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora se vrací oltářní obraz Proměnění Páně, jeden z největších pražských barokních obrazů. V kostele chyběl od konce dubna a do listopadu na něm pracovali restaurátoři. V závěru večerní mše obraz požehná farář Akademické farnosti Tomáš Halík. Po mši si budou moci zájemci obraz prohlédnout a setkat se s restaurátory. V příštím týdnu se bude obraz na hlavní oltář instalovat.
Kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze.
Kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze. | Foto: ČTK

Autorem hlavního oltářního obrazu z roku 1638 je Jan Jiří Häring, obraz sám je volnou kopií Rafaelova obrazu Proměnění (Transfiguratio), který se dnes nachází ve Vatikánských muzeích.

Jde o úplně poslední Rafaelův obraz, na kterém pracoval těsně před svou smrtí v roce 1520. Námětem obrazu je příběh Kristova proměnění na hoře Tábor v Galileji; jeho součástí je také scéna uzdravení náměsíčného chlapce, která následovala po sestupu z hory.

Restaurování obrazu přišlo na 560 000 korun, do kostela se bude pořizovat také jeho nové osvětlení. Na obnovu obrazu přispělo ministerstvo kultury, které k původně přidělené dotaci 390 000 korun slíbilo dodat ještě 90 000 korun, uvádí web farnosti. Farnost vyhlásila také sbírku, spolu s penězi v kostelní kasičce a výtěžkem z benefičního koncertu tak shromáždila přes 113 000 korun. Pražské arcibiskupství přispěje 70 000 korun.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora se nachází v areálu Klementina. Byl vystavěn v letech 1578 až 1653, v 17. a 18. století pak ještě prošel úpravami. Na stavbě se podíleli významní architekti a umělci, jako Carlo Lurago, František Maxmilián Kaňka, Jan Jiří Häring či Jan Jiří Bendl, který je autorem soch na průčelí chrámu.

Kostel Nejsvětějšího Salvátora byl hlavním jezuitským kostelem v Čechách. Jezuité působili v Praze od roku 1556 až do roku 1773, kdy byl jejich řád zrušen. Kostel byl poté až do 20. století využíván kněžským seminářem, v současnosti je farním kostelem Akademické farnosti Praha.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy