reklama
 
 

Gotické sklepy nejsou kulturní památkou, rozhodl Besser

26. 7. 2011 15:56
Ministr kultury vrátil prohlášení úředníkům k novému posouzení

Praha - Ministr Jiří Besser (TOP 09) zrušil prohlášení gotických sklepů poblíž Národní třídy v Praze kulturní památkou.

Věc vrátil ministerským úředníkům k novému posouzení, řekla Eva Tichá z ministerstva kultury. V místech, kde byly sklepy objeveny, má vyrůst multifunkční stavba Copa centrum.

Velmi zachovalé sklepy archeologové odkryli v létě 2009 pod pozůstatky domů, které byly zbořeny při výstavbě metra v 70. letech minulého století. Kvůli překvapivě dobrému stavu archeologové požádali o jejich prohlášení za památku.

Důvody Besserova rozhodnutí ministerstvo nesdělilo

Ministerstvo je za kulturní památku na žádost archeologů vyhlásilo již na přelomu roku, investor ale proti rozhodnutí podal rozklad.

"Uvedené rozhodnutí ministerstva kultury bylo rozhodnutím pana ministra (v rámci řízení o rozkladu) zrušeno a vráceno k dalšímu šetření," uvedla Tichá. Důvod, proč Besser asi před dvěma týdny takto rozhodl, ministerstvo neuvedlo.

V minulých měsících Besser vyvolal některými svými kroky ostrou kritiku, podle níž jeho rozhodnutí nahrávají developerům. Kritikům se například nelíbí schválení demolice domu na Václavském náměstí nebo postoj ministra v kauzách o zachování nákladového nádraží Žižkov.

Pokud by se gotické sklepy ve Spálené ulici staly kulturní památkou, musel by je investor ochránit a zabránit jejich zničení. Znamenalo by to pro něj omezení počtu parkovacích míst v podzemních podlažích.

Podle archeologa Tomasze Cymbalaka z Národního památkového ústavu, který vedl záchranný výzkum, se musí v současné době ke sklepům přistupovat tak, jako by již byly za památku prohlášeny.

Dodal, že schvalovací proces jim prozatím zaručuje zachování, ideální situací ale není ani pro jednu stranu. "Investor má tak trochu svázané ruce a sklepy jsou v takovém vzduchoprázdnu," poznamenal.

Podívejte se, jak lidé protestovali proti zbourání domu v centru Prahy:

V současné době jsou klenby sklepů zajištěny výdřevou proti případnému zřícení. Podle Cymbalaka by bylo ještě potřeba zvenčí zabezpečit odhalené konstrukce. "Nyní je to uděláno jen v minimální míře," řekl.

Jak dlouho bude další řízení trvat, není zatím jasné. "Do roka a do dne snad budeme vědět, co dál," poznamenal Cymbalak s poukazem na to, že ukončené řízení trvalo více než rok.

Zachovaný soubor suterénních prostor náležel k řadovým domům postaveným na parcele Nového Města pražského, založeného Karlem IV. Sklepy zabírají plochu přibližně 550 metrů čtverečních.

autor: ČTK | 26. 7. 2011 15:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama