Fitness a masáže, tak se utrácelo v Praze 5 za Jančíka

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
19. 10. 2011 15:17
Minulé vedení radnice utratilo 220 tisíc za permanentky na fitness, platilo i masérku
Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík.
Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pod vedením bývalého starosty Milana Jančíka (ODS) si Praha 5 platila členství v luxusním fitness klubu nebo masérku. Není přitom jasné, kdo služby za stovky tisíc využíval.

Odhalil to audit, který si nechalo zpracovat nové vedení městské části.

Podle starosty Radka Klímy (TOP 09) si městská část v roce 2010 zakoupila deset ročních permanentek do fitness centra v obchodním centru na Andělu.

Jedna přitom stojí 22 tisíc korun, a radnici tak vstupy na sportoviště stály 220 tisíc. "Nelze dohledat, kdo permanentky využíval," uvedl Klíma.

"Lidé chtějí na radnici pěkné ženy"

V roce 2010 si městská část dokonce objednávala masáže, za které utratila 89 tisíc korun. Masérské služby radnici poskytoval salon Vlasty Libotovské, známé bývalého starosty Milana Jančíka.

Libotovská s Jančíkem se znají například z firmy Libotowska Group, a.s. Jančík je jejím jediným akcionářem, Libotovská předsedkyní dozorčí rady.

Stejně jako v případě permanentek neexistují na radnici záznamy o tom, kdo službu využíval. Podle Libotovské to byly zaměstnankyně radnice.

"Mohu potvrdit, že k nám chodily ženy zaměstnané na radnici Prahy 5. Poskytovali jsme jim masérské a poradenské služby. Radili jsme jim, jak o sebe pečovat. Na radnici chodí občané a ti se chtějí dívat na pěkné ženy," uvedla Libotovská.

Starostu Jančíka se Aktuálně.cz nepodařilo zastihnout. Bývalý místostarosta a nyní předseda kontrolního výboru zastupitelstva Prahy 5 Lukáš Herold (ODS) řekl, že si na žádné takové objednávky nevzpomíná.

"Nejsem si vědom toho, že by něco takového prošlo radou městské části," uvedl pro ČTK. Podle něj ale bývalý starosta mohl sám podepisovat objednávky do 100 000 korun.

Polovina příjmů šla z privatizace

Hospodářský audit také odhalil, že více než polovinu příjmů Prahy 5 tvoří od roku 2004 výnosy z prodeje majetku městské části. "Minulé vedení radnice hospodařilo na úkor snižování dlouhodobého majetku, aniž by vytvářelo finanční rezervy," dodal Klíma.

Na základě výsledků auditu se teď Praha 5 snaží změnit či vypovědět nevýhodné smlouvy. Očekává, že by mohla v nejbližší budoucnosti ušetřit až 50 milionů.

Nové vedení městské části si nechalo zpracovat celkem tři audity - hospodářský, personálně procesní a audit informačních technologií. Nevýhodné smlouvy noví radní řeší už od začátku mandátu.

Podezřelý je například kontrakt s Pražskou energetikou na dodávku IT technologií nebo smlouva na výzkumy veřejného mínění. V březnu se radnici podařilo vypovědět smlouvu na předpověď počasí, za kterou město platilo 25 tisíc korun měsíčně.

 

Právě se děje

Další zprávy