Expolicisté, kteří pracovali pro film, musí před soud

ČTK ČTK
11. 2. 2015 11:27
Ve volném čase pomáhali filmařům řídit dopravu. Nejvyšší soud v lednu rozhodl, že jejich odchod od policie nevylučuje další trestní řízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Městský soud v Praze chyboval, když zastavil stíhání bývalého policisty Antonína Vostárka a jeho někdejších kolegů, kteří ve volném čase pracovali pro filmaře.

Skutečnost, že kvůli tomu museli odejít od policie, nevylučuje následné trestní řízení, rozhodl v lednu Nejvyšší soud (NS).

Případ znovu projedná městský soud, je přitom vázán právním názorem nadřízené instance, vyplývá z usnesení v soudní databázi.

Pokuty a podmínky

Obvodní soud pro Prahu 1 původně uložil sedmi mužům peněžité tresty od 15 000 do 125 000 korun a podle informací médií také podmínky. Nejpřísnější peněžitý trest dostal právě Vostárek, který údajně "brigády" organizoval.

Městský soud ale loni v dubnu stíhání Vostárka a dalších čtyř mužů zastavil kvůli tomu, že je za totéž potrestala policie - propuštěním ze služebního poměru.

NS v poslední době zastává názor, že propuštění není překážkou trestního řízení pro tentýž skutek.

"Propuštění je personálním rozhodnutím příslušného služebního funkcionáře, byť motivované spácháním určitého činu, ale nikoliv rozhodnutím o tomto činu v řízení trestněprávní povahy," stojí v usnesení.

Policie zajišťovala uzavírky

Vostárek v době, kdy pracoval u policie, podle obžaloby opakovaně přijímal "objednávky" od filmových a televizních produkcí a posílal jim policisty mimo službu.

Policisté pak údajně na různých lokacích v Praze i jinde zajišťovali uzavírky silnic a veřejných prostranství, řídili provoz, hlídkovali, manipulovali s dopravním značením a prováděli další práce, které filmaři potřebovali.

Vostárkovi pak filmaři propláceli faktury vystavené soukromou firmou.

Státní zástupce vyjmenoval v obžalobě přes 40 případů, kdy policisté dohlíželi v roce 2011 na filmová natáčení v několika lokalitách v Praze, Kladně a na Rakovnicku a Benešovsku.

"Aby se nic nestalo"

Někteří měli dovolenou, jiní přestávku mezi službami. Vostárek se hájil tím, že vyplácení peněz za práci neměl na starost. Na akce prý policisté dohlíželi ve svém volnu a ve veřejném zájmu, "aby se nic nestalo".

Policisté vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické nebo umělecké.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy