reklama
 
 

Expolicisté, kteří pracovali pro film, musí před soud

11. 2. 2015 11:27
Ve volném čase pomáhali filmařům řídit dopravu. Nejvyšší soud v lednu rozhodl, že jejich odchod od policie nevylučuje další trestní řízení.

Brno - Městský soud v Praze chyboval, když zastavil stíhání bývalého policisty Antonína Vostárka a jeho někdejších kolegů, kteří ve volném čase pracovali pro filmaře.

Skutečnost, že kvůli tomu museli odejít od policie, nevylučuje následné trestní řízení, rozhodl v lednu Nejvyšší soud (NS).

Případ znovu projedná městský soud, je přitom vázán právním názorem nadřízené instance, vyplývá z usnesení v soudní databázi.

Pokuty a podmínky

Obvodní soud pro Prahu 1 původně uložil sedmi mužům peněžité tresty od 15 000 do 125 000 korun a podle informací médií také podmínky. Nejpřísnější peněžitý trest dostal právě Vostárek, který údajně "brigády" organizoval.

Městský soud ale loni v dubnu stíhání Vostárka a dalších čtyř mužů zastavil kvůli tomu, že je za totéž potrestala policie - propuštěním ze služebního poměru.

NS v poslední době zastává názor, že propuštění není překážkou trestního řízení pro tentýž skutek.

"Propuštění je personálním rozhodnutím příslušného služebního funkcionáře, byť motivované spácháním určitého činu, ale nikoliv rozhodnutím o tomto činu v řízení trestněprávní povahy," stojí v usnesení.

Policie zajišťovala uzavírky

Vostárek v době, kdy pracoval u policie, podle obžaloby opakovaně přijímal "objednávky" od filmových a televizních produkcí a posílal jim policisty mimo službu.

Policisté pak údajně na různých lokacích v Praze i jinde zajišťovali uzavírky silnic a veřejných prostranství, řídili provoz, hlídkovali, manipulovali s dopravním značením a prováděli další práce, které filmaři potřebovali.

Vostárkovi pak filmaři propláceli faktury vystavené soukromou firmou.

Státní zástupce vyjmenoval v obžalobě přes 40 případů, kdy policisté dohlíželi v roce 2011 na filmová natáčení v několika lokalitách v Praze, Kladně a na Rakovnicku a Benešovsku.

"Aby se nic nestalo"

Někteří měli dovolenou, jiní přestávku mezi službami. Vostárek se hájil tím, že vyplácení peněz za práci neměl na starost. Na akce prý policisté dohlíželi ve svém volnu a ve veřejném zájmu, "aby se nic nestalo".

Policisté vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické nebo umělecké.

autor: ČTK | 11. 2. 2015 11:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama