Dolní část Václavského náměstí patří odteď jen chodcům

ČTK ČTK
1. 4. 2012 13:48
Auta budou mít zakázaný vjezd od ulice Na Příkopě až po úroveň Vodičkovy ulice
Po Václavském náměstí kdysi jezdily tramvaje.
Po Václavském náměstí kdysi jezdily tramvaje. | Foto: Archiv DPP

Praha - Ze spodní části Václavského náměstí v Praze se od pondělí stane pěší zóna.

Zákaz vjezdu bude platit od neprůjezdné ulice Na Příkopě až po tramvajové koleje spojující Vodičkovu a Jindřišskou ulici.

Praha 1, která opatření nedávno schválila, si od změny slibuje zklidnění a postupnou revitalizaci náměstí.

Pro řidiče bude uzavřena i Jindřišská ulice u ústí na náměstí. Řidiči tak budou muset odbočovat do ulice Politických vězňů. Ve slepé ulici bude možné pouze zaparkovat.

Z dolní části zmizí parkující auta

Z dolní části náměstí zmizí všechna zaparkovaná auta a prostory budou sloužit výhradně chodcům. Obyvatelům tamních domů s parkovacími kartami radnice zajistí náhradní parkovací prostory.

Pracovníci Technické správy komunikací (TSK) začnou podle jejího mluvčího Tomáše Mrázka osazovat ulice dopravními značkami v osm hodin ráno.

Někteří místní podnikatelé a hoteliéři mají ze změny obavy. Sdružení Nového Města pražského, které sdružuje lidi a podnikatele žijící a podnikající v okolí, ale zákaz vjezdu vítá.

Na náměstí denně vjede až 20 tisíc aut

"Jsme zastánci tohoto kroku," řekl v pátek předseda Jan Adámek. Na náměstí podle něj denně vjíždí asi 18.000 až 20.000 aut. "Zbytnou dopravu je proto potřeba vyloučit," doplnil. Dají se sice očekávat určité "porodní bolesti", opatření bude ale změnou k lepšímu, myslí si Adámek.

I v letošním roce se pak bude konat akce Václavské náměstí bez aut. Poprvé náměstím řidiči neprojedou už tuto neděli a vyhnout se mu budou muset také pravidelně každou první neděli v měsíci až do října.

 

Právě se děje

Další zprávy