Proměna Václaváku začíná. Víme, kam můžete už jen pěšky

ČTK ČTK
22. 2. 2012 13:41
Městská část doufá ve zklidnění náměstí před jeho postupnou revitalizací
Přes náměstí dříve jezdily jinak i tramvaje
Přes náměstí dříve jezdily jinak i tramvaje | Foto: Archiv DPP

Praha - Dolní polovina Václavského náměstí bude od 2. dubna pěší zónou. Dopravní novinku ve středu oznámil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Pražští řidiči tak již nebudou moci v dolní části náměstí nejen parkovat, ale ani projet přilehlou Jindřišskou ulicí a dojet k nedaleké magistrále. Jindřišská bude nově u ústí na náměstí pro automobily uzavřena.

Plán pěší zóny připravoval dopravní výbor první městské části zhruba půl roku. Poté ho posvětili radní Prahy 1. Městská část si od změn slibuje zklidnění Václavského náměstí před jeho postupnou revitalizací.

Radnice zajistí náhradní parkoviště

"Do budoucna chceme zajistit to, aby na náměstí přijížděla pouze vozidla pro zásobování, rezidentů či vozidla firem, které mají podzemní parkoviště," odůvodnil rozhodnutí radních Lomecký s tím, že počítá s nevolí některých řidičů, dotčených hoteliérů či provozovatelů taxislužby.

Pěší zóna povede od spodní neprůjezdné části Václavského náměstí až nad tramvajové koleje, které spojují Vodičkovu a Jindřišskou ulici. Zavedení zóny si podle Lomeckého vyžádá jen jednoduchá dopravní opatření. Přibydou značky a v prvních dnech budou úsek kontrolovat policisté.

Přestupky řidičů lze očekávat zejména u ústí Jindřišské ulice směrem náměstí, kterým od dubna nebudou moci projet. Ve slepé ulici budou moci pouze zaparkovat. Z dolní části náměstí pak zmizí zaparkovaná auta a prostory budou sloužit chodcům. Obyvatelům tamních domů s parkovacími kartami radnice zajistí náhradní parkovací prostory.

Dopravu a zejména pak parkování hodlá Praha 1 usměrnit také na Malém náměstí u Staroměstské radnice. Kdy by auta měla z této lokality zmizet, zatím ale ještě není jasné. Projekt dopravní výbor první městské části zatím připravuje.

I v letošním roce se pak bude konat akce Václavské náměstí bez aut. Řidiči se této lokalitě budou muset vyhnout pravidelně každou první neděli v měsíci. Projekt potrvá od března až do listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy