Praha - Voda v pražských Dejvicích nebude pitná ani ve čtvrtek, uvedla na svém facebooku mistostarostka prahy 6 Petra Kolínská ze zasedání krizového štábu městské části.
Podle předběžných výsledků jsou koliformní bakterie stále v pěti z 19 vzorků vody odebraných v pondělí. Pět pozitivních bude dál testováno, výsledky mají podle informace na webu pražské hygienické stanice být známé odpoledne.
Kvůli špatné vodě muselo vyhledat lékaře 130 lidí, 77 pacientů od soboty zavolalo kvůli střevním potížím sanitku, uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.
Zdroj infekce Pražské vodovody a kanalizace (PVK) stále neznají. Zda bude voda v Dejvicích k pití alespoň ve čtvrtek, ukážou za 24 hodin výsledky vzorků odebraných v úterý. Havárie se týká 32 000 lidí.
Závadná voda je podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka v několika objektech, kde vodu ještě dost neodtočili.
I když podle něj analýzy ukázaly zlepšení situace, bakterie způsobující střevní potíže zůstávají stále ve vodovodu v objektech vysokoškolských kolejí, kde kontaminovanou vodu z kohoutků nevypustili. Podnik apeluje na obyvatele kolejí, aby tak učinili.
Na kolejích ČVUT nejsou studenti
Na všech fakultách ČVUT ale začalo zkouškové období, a část studentů na kolejích není.
"Všichni ví, že by to měli odpouštět, studenty jsme informovali. Je ale obtížené zajistit to všude. Někde jsou umyvadla i na pokojích," řekl ředitel Správy účelových zařízení ČVUT Jaromír Příhoda. Kromě kolejí podle něj odpouštějí i v dalších budovách areálu.
Vodohospodáři do ní přidali více chloru. "Zvýšené dávky chloru a proplachy sítě zabraly. Vodu lze nyní používat k běžné hygieně s výjimkou ústní," uvedl Mrázek. K ústní hygieně lze už nicméně používat alespoň vodu převařenou. Po ohřátí nad 65 stupňů je možné vodu použít pro mytí nádobí, umýt se v ní mohou i děti a těhotné ženy.
Restaurace dostanou ušlý zisk, nakažení náhradu
Stále zůstávají uzavřené některé restaurace nebo zubařské ordinace. Jiné podniky fungují v omezeném režimu a vodu na vaření a mytí nádobí nosí z přistavených cisteren. Vedení PVK slíbilo, že jim ušlý zisk nahradí.
Odškodněni budou také obyvatelé, kteří vyhledali se střevními potížemi lékařské ošetření. Po předložení lékařské zprávy dostanou asi 5000 korun. Násobně vyšší částka čeká lidi, kteří museli být hospitalizováni.
Pokračuje také hledání příčiny havárie. Za nejpravděpodobnější Pražské vodovody a kanalizace (PVK) považují existenci slepého ramene nezaneseného v mapách vodovodní sítě. Pomocí kamery ho vodohospodáři hledají od úterního rána na asi kilometrovém úseku potrubí od vodojemu Andělka ve Střešovicích, které ústí u hotelu Diplomat na Evropské třídě.
S průzkumem budou pokračovat po vybudování dalších výkopů, kterými kameru do potrubí spustí. Z jednoho místa může ujet jen 200 metrů na každou stranu.
Bez pitné vody jsou obyvatelé Dejvic a Bubenče už od neděle, náhradní zásobování zajišťuje více než šedesát cisteren v ulicích.
Obchody zaznamenaly zvýšený zájem o balenou vodu, radnice začala v pondělí vozit pitnou vodu do škol a domů seniorů a v úterý ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům. Opatření se týká 32 tisíc lidí.
Oblast se špatnou kvalitou vody je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.