Úřad se obrátil na policii, aby prošetřila nelegální užívání centra Klinika

ČTK ČTK
8. 3. 2016 15:48
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se obrátil na policii v souvislosti s nelegálním užíváním centra Klinika na Praze 3. Aktivisté, kteří v budově na Žižkově provozovali více než rok Autonomní sociální centrum Klinika, ji šestý den po skončení smlouvy odmítají opustit. Dál pořádají přednášky, jazykové kurzy nebo filmové projekce. Odpoledne o osudu Kliniky jedná zastupitelstvo Prahy 3. Jednání svolala opozice, která podporuje setrvání aktivistů na Žižkově.
Klinika
Klinika | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) podal podnět policii, aby prošetřila nelegální užívání centra Klinika. Má zjistit, jestli tím nedochází k porušování zákona. Informaci TV Prima potvrdil mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Aktivisté, kteří v budově na Žižkově provozovali více než rok Autonomní sociální centrum Klinika, ji šestý den po skončení smlouvy odmítají opustit. Dál pořádají přednášky, jazykové kurzy nebo filmové projekce. V pondělí tam byla jedna z úvodních projekcí festivalu Jeden svět.

"V závěru minulého týdne jsme podali orgánům činným v trestním řízení podnět k zahájení šetření, zda ve věci nelegálního užívání budovy v Jeseniově 60 nedochází k naplnění některé ze skutkových podstat uvedených v trestním zákoníku, či zákona o přestupcích," uvedl pro Ležatka.

Zastupitelstvo svolané kvůli klinice

Odpoledne jedná o osudu Kliniky zastupitelstvo Prahy 3. Jednání svolala opozice, která podporuje setrvání aktivistů na Žižkově.

Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) pozvala na jednání ministra financí Andreje Babiše (ANO), pod nějž ÚZSVM spadá, a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), protože odbor bezpečnostní politiky jeho resortu loni Kliniku zmiňoval v situační zprávě na téma extremismus.

Pravicoví extremisté budovu napadli letos v únoru kameny a pyrotechnikou v den, kdy se v Praze pořádaly protiuprchlické demonstrace. Klinika totiž na podporu uprchlíků pořádala materiální sbírku.

Jako důvod, proč výpůjčku znovu neprodloužil, ÚZSVM uvádí, že byl stavebním úřadem Prahy 3 upozorněn, že dům byl zkolaudován jako plicní sanatorium a je tak využíván v rozporu s tímto rozhodnutím. ÚZSVM jeho užívání Klinikou hrozí statisícová pokuta.

Aktivisté se domnívají, že objekt lze snadno rekolaudovat. Zároveň sbírají podpisy pod petici, ve které žádají, aby se situací zabývalo zastupitelstvo Prahy. Pokud o budovu nebude mít zájem nějaká organizační složka státu, což ale samosprávy nejsou, bude prodaná.

Squatteři budovu obsadili koncem roku 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt si vypůjčit. Na podporu centra v minulosti demonstrovaly stovky lidí. V centru fungovala například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se tam přednášky či koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.

Chceme být obezřetní, útok nebereme na lehkou váhu, ale strach nemáme, říká Petr ze sociálního centra Klinika. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy