Zaměstnance firem sídlících v kancelářských budovách v pražském Karlíně čekalo ve čtvrtek při jejich pauze na cigaretu překvapení. V prostoru kolem stromu, kam si mnoho z nich zvyklo házet nedopalky, během rána vyrostl záhon s květinami a na stromu se objevila bouda představující speciální druh popelníku zvaný "Bouda na špačka".
Za akcí stojí iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz. Jejich členové strávili čtvrteční ráno úklidem nedopalků ze zmíněného prostoru. Podle svých slov jich tam našli alarmujících 1423.
"Před Thámovou 18, kde sídlí Uber a jiné korporace, si zaměstnanci udělali ze stromu popelník. Firmy si sice hrají na go green udržitelnost a tak dále, ale pak jejich zaměstnanci chodí ven a hází cigarety ke stromu, protože jsou tak zvyklí," řekl Aktuálně.cz Petr Kukla z iniciativy BezVajglu.cz, která "boudy na špačka" vyrábí.
Akce si dala za úkol upozornit kuřáky na výraznou ekologickou stopu jejich zlozvyku. "Nedopalek se rozkládá až 15 let, je to kontaminant, který obsahuje karcinogeny a špiní vodu," uvedl Petr Kukla. "Filtry jsou složeny z plastů, které se postupem času rozpadají na mikroskopické částice, které znečišťují vodu a okolní přírodu mikroplasty," napsala na Facebook iniciativa Envirostyl.
Další cíl: Náplavka
Podobné akce budou následovat i v jiných částech Prahy. 26. a 27. dubna pořádá BezVajglu.cz ve spolupráci se studenty z Vysoké školy ekonomické akci Odvajgluj Náplavku.
"Chceme posbírat všechny nedopalky, co na Náplavce jsou, spočítat je a zapojit lidi," vysvětluje Kukla. "Provozovatel Náplavky rozmístil na velký úsek žalostně málo košů, ty ale nestojí za nic a vajgly jsou všude mezi dlažebními kostkami," dodal Kukla. V rámci prevence tak na místo nainstaluje další "Boudy na špačka" a bude sledovat, jak se situace na místě zlepšila.
Podobné "Boudy na špačka" už se nachází před několika pražskými kavárnami a brzy budou i třeba na stezce korunami stromu v Krkonoších. V létě se také objeví na několika hudebních festivalech.
Každý den se v ČR vykouří 57,5 milionu cigaret. Vajgly většinou končí na zemi, což představuje problém nejen vizuální, ale především pro naše životní prostředí. Filtry jsou složeny z plastů, které se postupem času rozpadají na mikroskopické částice, které znečišťují vodu a okolní přírodu mikroplasty. Rozhodli jsme se stát se součástí řešení problému a inspirací. Začali jsme v Karlíně, kde jsme dnes pod stromem sesbírali 1423 vajglů, na strom nainstalovali budku na špačky od Bezvajglu.cz .Vysadili jsme pod stromem několik květin, které ulici vdechnou nový život. Pamatujte, že vajgl není hnojivo, přírodě ani městu neprospívá. Začněte u sebe. Díky.
Zveřejnil(a) Envirostyl dne 04. April 2019