Březina: Škrty v dopravě zastaví stavbu obchvatu Prahy

ČTK ČTK
29. 7. 2011 15:49
Hlavní město odmítá úspory v resortu dopravy, pro Prahu prý budou mít fatální důsledky
Karel Březina vyčetl ministerstvu financí, že chce změnou zákona o rozpočtovém určení daní připravit Prahu o několik miliard korun.
Karel Březina vyčetl ministerstvu financí, že chce změnou zákona o rozpočtovém určení daní připravit Prahu o několik miliard korun. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Navrhovaný rozpočet ministerstva dopravy na příští rok by způsobil velké potíže a ohrozil klíčové dopravní stavby v hlavním městě.

Tvrdí to první náměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD).

Plán omezování výdajů resortu dopravy by podle něj zastavil například výstavbu dálničního obchvatu Prahy mezi Běchovicemi a D1.

Ohroženy by prý byly také důležité železniční stavby a údržba komunikací, které nyní nahrazují nedokončený Pražský okruh.

"Jednoznačně tento plán odmítáme, důsledky pro Prahu i Pražany by byly fatální. Ministerstvo dopravy zpožďuje obchvatové stavby a teď nechce přispět ani na údržbu komunikací, které tyto stavby pro tranzitní dopravu nahrazují," uvedl Březina.

Požadavek více peněz neprošel

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) podle něj už oficiálním dopisem informoval hlavní město o tom, že v případě přijetí návrhu ministerstva financí nebude Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) schopen dostát svým závazkům vůči Praze.

Březina vyčetl ministerstvu financí, že chce změnou zákona o rozpočtovém určení daní připravit Prahu o několik miliard korun a zároveň krácením rozpočtu ministerstva dopravy zpožďuje stavby v hlavním městě.

Podle rámcového rozpočtu, který schválila vláda, má resort dopravy pro rok 2012 získat 24,59 miliardy korun včetně peněz od Evropské investiční banky. To je o téměř tři miliardy více než letos.

Vládní Věci veřejné ale požadovaly pro dopravu v příštím roce nejméně o sedm miliard korun více. Pro rok 2013 by podle výhledu ministerstva financí měl rozpočet dopravy klesnout na asi 18 miliard korun a v roce 2014 na 17 miliard.

VV ještě chtějí o dalších penězích pro dopravu s vládními partnery vyjednávat. Podle Dobeše by navrhovaný rozpočet omezil čerpání dotací z Evropské unie a ministerstvo by v budoucích letech mělo velký problém s financováním výstavby a údržby dopravní infrastruktury.

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy