Praha 10 ukončí vydávání radničních novin, ušetří 2,6 milionu

ČTK ČTK
21. 9. 2015 21:16
O ukončení vydávání radničních novin rozhodli zastupitelé Prahy 10. Ročně tak ušetří asi 2,6 milionu korun. Zastánci tohoto kroku upozorňovali na problémy s doručováním i na to, že význam tištěných médií klesá na úkor elektronických. Odpůrci ale namítali, že nejméně pětina lidí získává informace především z tištěných periodik.
Praha 10 - radniční noviny
Praha 10 - radniční noviny | Foto: Praha 10

Praha - Praha 10 ukončí vydávání radničních novin, ročně ušetří asi 2,6 milionu korun včetně DPH. Tento krok dnes schválila většina zastupitelů městské části, opozice chtěla jen ukončit stávající smlouvu s vydavatelem a vypsat nové výběrové řízení. Ostatní velké městské části nějaké periodikum vydávají.

"Noviny jsou vyhazovány do popelnic, někde nejsou kolportéři vpuštěni do domu. Byly to zbytečně vynaložené peníze," řekla v diskusi nad budoucností radničních listů starostka Radmila Kleslová (ANO). Podle důvodové zprávy k usnesení zastupitelstva byly noviny často špatně doručovány.

Informace hlavně pro seniory

Zároveň městská část upozornila na to, že význam tištěných médií klesá na úkor elektronických. Opozice s tím ale nesouhlasí. "Na území městské části je zhruba 20 až 23 procent lidí, kteří získávají informace především z tištěných periodik. Zejména se jedná o seniory," uvedl zastupitel Pavel Mareš (KDU-ČSL).

V dnes přijatém usnesení má zároveň rada městské části povinnost do konce roku zastupitele informovat o tom, jakým způsobem se budou po ukončení vydávání novin obyvatelé informovat.

Noviny "Praha 10" původně vycházely jako čtrnáctideník, od podzimu 2011 jsou vydávány jako měsíčník s nákladem 75 000 kusů. Náklady na jedno číslo jsou 181 110 korun bez DPH.

Rozdíly v nákladech, kvalitě i vzhledu

Všechny velké městské části Praha 1 až Praha 22 tištěné noviny s různou periodicitou vydávají, často je mají i malé městské části. Za vydávání radničních novin ročně utratí miliony korun. Zpravodaje se výrazně liší výší nákladů, rozdíly jsou i v kvalitě a vzhledu.

Z údajů z roku 2012 vyplývá, že třeba Praha 2 platí ročně za 30 000 měsíčních výtisků 1,3 milionu korun. Z inzerce se do městské kasy vrací 700 000 korun. Celobarevné vydání zpravodaje s názvem Tučňák stojí Prahu 4 ročně zhruba 2,6 milionu korun. Distribuuje mezi obyvatele 74 000 výtisků. Jeden z finančně nejnákladnějších zpravodajů o nákladu 64 000 výtisků má Praha 8, která ročně platí čtyři až 4,5 milionu. Z inzerce ale přichází zpět 2,8 milionu. Za 35 000 vydání barevného časopisu Devítka utratí devátá městská část ročně skoro 3,3 milionu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy