Plzeň - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa diskutoval se zástupci Plzeňského kraje zejména o nakládání s odpady a o Národním parku Šumava.
Chalupa debatoval s hejtmanem Milanem Chovance a dalšími členy rady o situaci v Národním parku Šumava, o neúměrném šíření kůrovce a o přípravě nového zákona k tomuto národnímu parku, což jsou jedny z hlavních úkolů současného ředitele NP Šumava Jana Stráského.
"Všechny kroky a plány ředitele národního parku Stráského náš kraj plně podporuje. S panem ministrem jsme diskutovali problematiku kůrovce, který nás trápí nejvíce, a shodli jsme se na tom, že tento problém musíme vyřešit co možná nejdříve," shrnuje hejtman Milan Chovanec.
Stráského záměry vyvolaly velký odpor v řadách odborné veřejnosti. Vznikla platforma vědců, politiků a nevládních organizací ŠumavaPro, která vyzvala právě ministra Chalupu, aby nepustil motorové pily do prvních zón národního parku, jak to nový ředitel parku navrhuje.
Dalšími body jednání se staly studie a analýzy vypracované k posouzení starých ekologických zátěží v kraji a ochraně podzemních vod v lokalitách se starými ekologickými zátěžemi včetně posouzení možnosti podat žádost o dotace.
Spalovna - plzeňské ožehavé téma
Řešila se také problematika ekologického nakládání s odpadem.
"Obecně musím říct, že my v Čechách máme problém s nakládáním s odpady. Na jedné straně někteří říkají, nespalujme, ale na druhou stranu znáte někoho, kdo si přeje mít za svým domem, za svou zahrádkou skládku? " zeptal se řečnicky ministr Chalupa.
Jeho slova lze brát jako narážku na krajem plánovanou spalovnu odpadů v Chotíkově u Plzně, proti níž se v oblasti vzedmula velká vlna odporu.
Občané a aktivisté se dovolali přísné prověrky pro spalovnu
Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov podalo loni dokonce k soudu žalobu na plzeňský krajský úřad za jeho údajně nezákonný postup v této věci.
Kraj podle sdružení vydal rozhodnutí, že záměr na výstavbu spalovny nemá významný vliv na životní prostředí, a proto nebude posuzován podle zákona. Aktivisté se chtěli domoci řádného posouzení vlivů na životní prostředí (tzv. "velká EIA") a účasti veřejnosti na celém procesu.
Toho nakonec dosáhli. Tomáš Chalupa podle agentury Mediafax v pátek v Plzni uvítal oznámení společnosti Plzeňská teplárenská, která požádala ve věci plánované výstavby spalovny komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně o zahájení druhého procesu posouzení vlivu stavby na životní prostředí, tedy "velkou EIA."
"Oceňuji tento vstřícný krok směrem k veřejnosti," uvedl ministr v reakci na to, že projekt spalovny splňuje veškerá požadovaná kritéria a že už loni získal kladný a dosud platný posudek EIA, který řádně proběhl ve zjednodušeném zjišťovacím řízení a jenž by pro plánovanou stavbu postačoval.
Druhý proces EIA proběhne se stejnými vstupními parametry, ale s provedením v plném rozsahu, včetně veřejného projednání.