Referendum zrušilo plán, Plzeň bude jednat s investorem

ČTK ČTK
15. 1. 2013 16:53
Stavbu obřího obchodního centra odmítli o víkendu Plzeňané v referendu

Plzeň - Plzeňská radnice začne v nejbližších dnech jednat s investorem velkého obchodního centra o změnách jeho plánů nebo o prodeji jeho pozemku městu.

Stavbu komplexu odmítli o víkendu Plzeňané v referendu.

V každém případě bude nutné vypovědět smlouvy na pronájem městských pozemků, s nimiž projekt dosud počítal, řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

Jde sice podle něj jen o malé pozemky na okraji privátní plochy, ale pokud by je investor neměl k dispozici, musel by změnit projekt a zahájit nové územní řízení.

Firma Amádeus, která chce komplex Corso Americká za 2,5 miliardy korun postavit, ale už několikrát uvedla, že svůj pozemek městu prodat nechce.

Pokud by k tomu prý někdy přistoupila, tak určitě ne za stovky milionů korun, jak odhaduje město, ale včetně dosud vynaložených nákladů a zmařené investice by požadovala po Plzni jednotky miliard.

"Obávám se, že investor bude náhradu škody za zmařenou investici požadovat. Město má dlouhodobé finanční závazky vůči Evropské investiční bance (EIB). Je otázkou, jak pozici Plzně posoudí," řekl Zrzavecký.

Podle něj smlouva s EIB pamatuje i na neschopnost splácení úvěrů, což by mohlo podle nejhoršího scénáře znamenat rozvázání spolupráce s EIB a okamžité splacení všech závazků.

Jedná mimořádná rada města

"My teď můžeme jenom čekat, co město udělá, a podle toho se budeme chovat," řekl zástupce Amádea Jan Petřík. Investor zatím neuvažuje o tom, že by přepracoval projekt na menší objekt, který by nepotřeboval okrajové městské pozemky.

Územní řízení, které Amádeus přerušil na žádost města do 12. ledna, tedy do výsledků referenda, nyní podle něj automaticky pokračuje dál. "Další vývoj nedokážeme odhadnout," dodal Petřík.

Radnice nyní začne připravovat kroky, k nimž ji výsledky referenda zavázaly, tedy aby všemožnými legálními prostředky stavbě zabránila. V úterý jedná mimořádná rada města.

"Vzali jsme na vědomí výsledek referenda a uložili úřadu (magistrátu), aby zpracoval materiál popisující všechny kroky, které má město učinit. Na návrhu usnesení, které budou schvalovat zastupitelé 24. ledna, bude tajemnice spolupracovat se všemi složkami úřadu," řekl Zrzavecký.

Dohra bude u soudu

Podle Petříka bude mít referendum dohru u soudu. Sám investor ale jeho výsledky nenapadne. Amádeus už dříve napadl kasační stížností u Nejvyššího správního soudu otázku referenda.

"Zamítli nám ji a řekli, že se nás referendum nedotkne, což je bizarní," uvedl Petřík. Žalobu na výsledky referenda mohou podle něj podat do příštího úterý pouze oprávněné osoby, tedy voliči v referendu.

"Ozývají se nám sympatizanti, jichž je téměř 20 000, a nevylučujeme, že s některými budeme v kontaktu," řekl Petřík. Podle něj referendum "někdo určitě napadne".

Nevyslyšeli kritiku

Podle Zrzaveckého udělalo chybu hlavně minulé vedení Plzně. "Nepřipustilo veřejnou diskusi a nechtělo vyslyšet kritiku. My jsme před dvěma lety byli v nelehké situaci. Buď se rozběhnutý projekt pokusíme s co nejmenšími škodami dokončit, nebo budeme platit," uvedl.

Multifunkční dům Corso Americká má vyrůst do roku 2015 na místě loni zbořeného domu kultury. Podle dosavadních plánů má mít 90 provozoven a zaměstnat téměř 1000 lidí.

Odpůrci, kteří nasbírali téměř 20 000 podpisů pro referendum, argumentují, že komplex způsobí krachy malých obchodníků v centru, dopravní zácpy, více hluku a prachu, a nesouhlasí s jeho velikostí 35 000 m2, což se rovná deseti plzeňským katedrálám.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy