Ráno se vrátíme, vzkazují aktivisté blokující kácení

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 7. 2011 19:39
Ekologové nesouhlasí s kácením stromů na Šumavě, Správa parku jim hrozí policií i soudem
Národní park Šumava: těžaři vs. ekologové
Národní park Šumava: těžaři vs. ekologové | Foto: Hnutí Duha

Modrava (Klatovsko) - Ekologičtí aktivisté začali v pátek blokovat lokalitu Ptačí potok u Modravy, aby zabránili kácení kůrovcem napadených stromů.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava  ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000. V lokalitě byla asi dvacítka ekologů celý den, po 18:00 místo opustili a na noc scházejí dolů do kempu. K Ptačímu potoku se vrátí zas ráno, oznámil z místa přírodovědec Mojmír Vlašín.

V podmáčené oblasti je vyznačeno odhadem 3000 stromů. V místě, kde žijí ohrožené druhy zvířat, by vznikla obrovská holina, obává se Bláha.

Vedení parku argumenty aktivistů odmítlo. Za pravdu mu dává i ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na místě zasahovala také policie, nezjistila ale žádné narušení pořádku a případ dál vyšetřuje.

Dřevorubci tentokrát na místo nedorazili

K Ptačímu potoku v pátek nedorazili žádní dřevorubci, kterým chtěli ekologové v kácení bránit. Ještě ve čtvrtek tu ale stromy poráželi.

"Je tu pokácena skoro stovka stromů, některé jsou odkorněné, jiné ne. Našli jsme ale i devět stromů, ve kterých kůrovec vůbec nebyl, které byly zdravé," uvedl Vlašín. Proti tomu ekologové důrazně vystupují, nelíbí se jim ani způsob kácení stromů. "Musel to dělat nějaký úplný diletant, skácené stromy spadly do malých stromků a zničily celý podrost," řekl Vlašín.

Kácení dalších stromů hodlají aktivisté blokovat tak dlouho, dokud policie nebo Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podle nich nelegální kácení stromů nezastaví.

Zavoláme policii, varuje Stráský

Pokud by lesní dělníci přišli, ekologové odmítnou lokalitu opustit, čímž znemožní kácení. Na místě, kde se kácí, totiž nesmí být přítomen žádný cizí člověk, dodal Vlašín. Blokádu přišel na místo podpořit i šéf Strany zelených Ondřej Liška.

"Pokud někdo bude ohrožovat vlastní bezpečnost v označeném prostoru, zavoláme policii, aby zjednala pořádek. Metody Hnutí Duha jsou nepřípustné a my se jim musíme bránit," uvedl dopoledne v tiskové zprávě ředitel parku Jan Stráský. Zásah proti kůrovci je tam podle něj v souladu s legislativou i v souladu se stanoviskem MŽP.

Na místě byli i policisté. Zdokumentovali situaci, nezjistili však klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Nemají povolení, tvrdí o těžařích Duha

Podle Bláhy je Ptačí potok v druhé zóně, která byla dříve bezzásahová. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) tam sice kácení kůrovcem napadených smrků povolil, ale správa parku si podle Bláhy musí nejdřív nechat vypracovat od expertů posudek vlivu těžby na faunu a floru, což prý neučinila.

Park potřebuje také udělení české výjimky k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému, doplnil ekolog.To nepřímo připustili i správci parku. Trvají ale na tom, že musejí v současném stavu nebývalé kůrovcové kalamity konat, aby ochránili další šumavské lesy a zabránili ještě větším škodám.

"Kdybychom uvažovali o 'naturovém' posouzení, nedočkali bychom se výsledku dříve než na podzim, a to už by kůrovec napadl další desetitisíce stromů. Veřejný zájem na ochranu přírody v tomto případě hovoří jasně a v našem jednání nás jednoznačně podporuje město Kašperské Hory, Modrava i Plzeňský kraj, na jejichž území se lokalita nachází," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Ekologům hrozí žaloba a náhrady škod

Hlavním důvodem zásahů okolo Ptačího potoka a na Ztraceném je podle něj pouze zhruba kilometrová vzdálenost lokality od lesů města Kašperské Hory. Ředitel městských lesů požádal správu parku o ochranu majetku. Obává se, aby se z kůrovcem napadeného dřeva na Ztraceném nedostal brouk do městských lesů.

Pokud prý ekologové neumožní likvidaci napadených stromů, hodlá je město žalovat a požadovat náhradu škod. Postup ekologů kritizoval i Antonín Schubert, starosta Modravy ležící asi tři kilometry lokality.

S postupem správy parku souhlasí i MŽP. Podle mluvčí ministerstva Michaely Jendekové správa parku musí vzhledem k rozsahu kůrovcové kalamity konat, aby ochránila další šumavské lesy.

"Prováděná opaření se vztahují na konkrétní stromy, které jsou v lokalitě očekávaného a výrazně silného postupu kůrovce. Pokud park teď u těchto stromů nezasáhne, pak bude muset za několik týdnů pokácet stromů osm až desetkrát tolik," Jendeková.

MŽP nepovažuje blokády za rozumné řešení a očekává, že správa parku bude po jejich organizátorech požadovat náhradu případné škody.

Vypjatá situace byla i na Smrčině

Podobná situace nastala letos v parku už v chráněné lokalitě na Smrčině. Správa parku tam chtěla kácet kůrovcem napadené stromy a odvolávala se na česko-rakouskou smlouvu o ochraně lesa proti kůrovci.

Proti se postavili ekologové a ornitologové. ČIŽP pak parku nařídila omezit zásahy. Kůru z téměř tisícovky stojících stromů tak odstraňovalo na pět desítek lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy