Plzeň - Krajská policie zahájila trestní stíhání 11 údajných lichvářů hlavně z Plzně podezřelých z toho, že chtěli podvodně získat domy a byty asi 15 zadlužených lidí z celé ČR.
Stíháni jsou pro zvlášť závažný zločin podvodu a účasti na organizované zločinecké skupině; jde o významný procesní posun v trestním řízení, řekl advokát poškozených Václav Hajšman.
Policie skupinu vyšetřuje od loňského dubna. Všem poškozeným podle obžaloby vznikla škoda v desítkách milionů korun.
Poškození se dostali do finanční tísně a měli problémy s úhradou dluhů. Když se lichváři dozvěděli, že dlužník vlastní dům nebo byt, obrátili se na něj a nabídli mu půjčku; v řadě případů mu ale vyplatili menší než dohodnutou sumu nebo nic.
"Potom sami aktivně usilovali o to, aby poškození neměli možnost půjčku ve lhůtě uhradit. Například jim nedali do smlouvy číslo účtu, posouvali schůzky na vrácení peněz," řekl Hajšman.
Nezaplacením v termínu naskočily lidem smluvní pokuty a další sankce, současně byla půjčka zajištěna převodem vlastnického práva nebo zástavou. Tímto způsobem se lichváři dostávali k nemovitostem.
Pět milionů nikdy neviděla
Například Eva Mazancová z Plzně potřebovala splatit dluh 1,2 milionu vzniklý z předchozího podnikání. I když vlastnila tři domy v odhadní hodnotě 15,5 milionu korun, banka jí nechtěla půjčit, protože ji vedli v databázích exekutoři.
"Pomoc nabídli lidé, kteří dobře věděli, že má nemovitosti," uvedl Hajšman. Nabídli jí půjčku pět milionů. Klientka údajně uvěřila jedné "investorce" a podepsala jí balík smluv o půjčce a zástavě, kde bylo uvedeno, "že v hotovosti přebírá pět milionů korun", i když nedostala ani korunu.
Mazancové slíbili, že ji očistí od dluhů, ale nakonec od věřitele odkoupili její závazek za šestinu sumy a po ženě nyní vymáhají v další exekuci pět milionů korun, které nikdy nedostala, a smluvní pokutu 1,2 milionu Kč.
Soud řeší podobný případ
Hajšman se nyní snaží u soudu prokázat, že půjčka pět milionů Kč nikdy poskytnuta nebyla.
"Klientce výrazně napomáhá, že dle skutečností zjištěných policií bylo stejně podvedených osob mnohem více, přičemž způsob, jakým k tomu docházelo, byl v zásadě shodný. Ve všech skutcích jde o škody v řádu milionů korun a v jednom případě dokonce o 50 milionů Kč," uvedl.
Letos v dubnu začal soud v Plzni řešit podobný případ, v němž 15 lichvářů z Plzeňského a Karlovarského kraje chtělo od roku 2006 podvodně získat domy a byty 29 lidí, jimž podle obžaloby vznikla škoda přes 27 milionů korun.
"Hlavní líčení bylo odročeno na podzim," řekl Hajšman, který zastupuje devět poškozených.