Plzeňská vědecká knihovna zpřístupnila volný výběr knih

Michal Kalina
15. 2. 2011 13:48
V moderních prostorách naleznou čtenáři volně k zapůjčení na 60 tisíc titulů
Prostory pro čtení a odpočinek v nové části Studijní a vědecké knihovny v Plzni.
Prostory pro čtení a odpočinek v nové části Studijní a vědecké knihovny v Plzni. | Foto: Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Plzeň - Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje otevřela v hlavní budově rekonstruované prostory pro volný výběr knih.

Veřejnosti poslouží dříve nepřístupné podkroví, kde vznikl moderní knihovní prostor. Jeho součást tvoří pohodlné pohovky a pracovní stolky s přístupem na internet. Kraj podpořil rekonstrukci 20 miliony korun.

"Celkem je zde na šedesát tisíc svazků, což je přibližně šest procent celého našeho knižního fondu," sdělila ředitelka knihovny Ivanka Horáková. Kromě vědecké literatury tady lidé najdou i beletrii a knihy o umění.

Přístup do knihovny není nijak omezován, knihy chrání čipy. Čtenáři si mohou vyřídit půjčení literatury bez pomoci obsluhy, přes samoodbavovací systém. Knihovna má otevřeno každý všední den od 8 do 19 hodin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy