Modrava - Až metr hluboké vyježděné koleje a rozrytou lesní půdu způsobili těžaři s těžkými stroji na Modravské hoře v Národním parku Šumava. Tvrdí to Hnutí Duha.
Ekologové požadují, aby devastaci lesů na Modravské hoře prověřila Česká inspekce životního prostředí a co nejrychleji zabránila dalším podobným škodám.
Ekologové: Stav je alarmující
Na Modravskou horu navazují známé přísně chráněné Modravské slatě. "Na základě požadavku obce Modrava se však Modravská hora nestala součástí území ponechaného přírodě a nyní zde vznikají rozsáhlé holiny," uvedl Bláha. Hlídky ekologů objevily hluboké vyježděné koleje po těžké technice a rozježděnou lesní půdu, kterou kola přeměnila na neživé bahno.
"Již nyní dochází při deštích ke splachování rozryté půdy, což je alarmující zvlášť v národním parku," tvrdí ekolog. Zničení a odplavení půdy se všemi živinami je podle něj pro les horší, než když kvůli kůrovci uschnou stromy.
Národní park: Všechno opravíme, nic se neděje
"Rozhodně odmítáme, že by zde docházelo k erozi, hydrologickým nebo půdním změnám. Jakmile bude sucho, tak cestu upravíme a uděláme zde potěžební úpravu," ohradil se mluvčí parku Pavel Pechoušek.
Starobřeznická cesta vedoucí kolem Cikánské slatě tvoří ostrou hranici mezi bezzásahovým a zásahovým územím, v němž má správa parku povinnost těžit dřevo, jež je zdrojem kůrovce. Za zákona má rovněž povinnost tuto oblast sanovat.
Na cestě je provoz celé léto do doby, než napadne sníh. "Navíc v poslední době tam jsou každý den lijáky. Pokud tudy projede auto nebo harvestor, vyvalí se bahno do krajů a vzniknou koleje," uvedl mluvčí. Doplnil, že o žádných jiných takových případech na Šumavě správa parku neví.
Ekologové: Těžaři se chovají brutálně
"Je to jednoznačné selhání kontroly správy parku, která měla těžbu na rozmoklém terénu okamžitě zastavit. Místo toho umožnila těžařským firmám chovat se doslova brutálním způsobem," trvá na svém ekolog.
Půda horského lesa poškozená těžkou technikou nedokáže podle něj zadržet srážky. Ztrátou pórovité struktury také hyne většina půdních organismů, které jsou důležité pro zdravý růst nové generace lesa a masivně se ztrácejí živiny.