Galerie v Plzni ukazuje vzácnou sošku Madony z Dýšiny

ČTK ČTK
4. 4. 2012 12:28
Západočeská galerie v Plzni zpřístupnil jedno z nejcennějších děl sbírky starého umění

Plzeň - Západočeská galerie v Plzni zpřístupnila ve středu jedno z nejcennějších děl sbírky starého umění.

Madona z Dýšiny je vyřezávaná z jednoho kusu lipového dřeva a reprezentuje nejvýznamnější slohový projev českého sochařství první poloviny 14. století.

Přestože autor sošky Marie s Ježíškem není znám, dle expertů jím může být někdo z okruhu Mistra Michelské madony. Vzácná socha je poměrně zachovalá, řekl zástupce ředitele galerie Petr Jindra.

"Je zajímavá tím, že je to drobná soška, vysoká něco přes 40 centimetrů, což vzbuzuje otázku po funkci. Je pravděpodobné, že sloužila privátní zbožnosti, je i možné, že bývala umístěna na oltářní menze," uvedl Jindra.

Socha pochází z Dýšiny na severním Plzeňsku, patrně tam byla používána v kostele svatého Šimona a Judy. Podle odborníků je ale možné i to, že se tam objevila až druhotně.

Koncem 20. let 20. století se dostala do sbírek Umělecko-průmyslového muzea v Plzni. Zůstala tam do roku 1954, kdy vznikla Krajská galerie, dnešní Západočeská galerie v Plzni, uvedl Jindra.

Zvláštnost? Barvené úpravy povrchu

Autor díla je anonymní, zřejmě jím byl někdo, kdo zblízka poznal tvorbu Mistra Michelské madony. "Do tohoto okruhu se řadí celá skupina soch, všechno řezby. Vedle Michelské madony i Madona z Prostějova, Madona ze Znojma, Madona z Hrabové a řada dalších plastik, které vykazují obdobné rysy," řekl Jindra. Tento sloh podle něj vychází z francouzské gotické plastiky.

Zvláštností sochy je to, že na ní nejsou patrné stopy polychromie neboli barevné úpravy povrchu. Pokud by to potvrdila detailní restaurátorská analýza, patřila by k nejstarším nepolychromovaným dřevěným sochám vůbec.

Kvalitou patří k nadprůměrným dílům

Socha je poměrně zachovalá, v rámci okruhu Mistra Michelské madony patří kvalitou k mírně nadprůměrným dílům. Podobně jako u většiny sošek Madon s Ježíškem chybí i na dýšinské předloktí Mariiny levé ruky a obě ruce Ježíška, proto není zcela patrná ikonografie řezby.

"Postoj madony s vysoko vyzdviženým dítětem však působí reprezentativně jako oslavný obraz Matky Boží s Kristem, vládcem světa a spasitelem," dodal Jindra. Podle odborníků je to typ, který ve 13. století reprezentují sochy Madon z francouzských katedrál.

Socha je prezentována v cyklu Jedno dílo/jeden svět, kdy galerie ve výstavní síni Masné krámy každou první středu v měsíci představuje vždy jedno významné dílo ze svých sbírek. Alespoň částečně tak řeší to, že nemá prostory pro stálou expozici.

 

Právě se děje

Další zprávy