Děti Země nevzdávají boj proti spalovně odpadů u Plzně

ČTK ČTK
10. 7. 2012 17:14
Ekologičtí aktivisté se odvolali proti vydání územního rozhodnutí pro spalovnu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Organizace Děti Země se odvolala proti vydání územního rozhodnutí pro spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově u Plzně.

Ekologičtí aktivisté soudí, že ho stavební úřad v červnu vydal bez nutných podkladů a o námitkách rozhodl nezákonně. Informoval o tom předseda ekologického sdružení Miroslav Patrik. Vyřešení všech odvolání lze podle něj čekat na konci roku.

Investorem stavby za více než dvě miliardy korun je městská společnost Plzeňská teplárenská. Generální ředitel firmy Tomáš Drápela v květnu řekl, že stavba má začít příští rok v dubnu nebo v květnu.

Stavba má od února velkou EIA (posouzení vlivu na životní prostředí), teplárna dokončuje dokumentaci pro stavební povolení.

Zařízení, které má ročně zpracovat 95.000 tun odpadu, má mít podle Drápely všechny potřebné dokumenty v březnu 2013. Fungovat by mělo začít v roce 2015. Drápela ale nevyloučil to, že ekologičtí aktivisté mohou termíny oddálit.

Patrik uvedl, že spalovna může vážně zhoršit životní prostředí a zdraví lidí v okolí, včetně Plzně. Město podle něj už teď vykazuje nejvyšší procento nádorových onemocnění v ČR.

Spalovna prý také může zkomplikovat snahy o zvýšení podílu třídění a recyklace odpadů v Plzeňském kraji.

Podjatý stavební úřad

Předseda Dětí Země uvedl, že krajský úřad v Plzni bude spor o územní rozhodnutí pro spalovnu řešit již podruhé.

"Stavební úřad v Nýřanech vydal v červnu územní rozhodnutí stejně nezákonně jako stavební úřad Města Touškova loni v říjnu, jehož zaměstnance krajský úřad pak uznal jako podjaté. Takže nemáme pochybnosti, že i nýřanský stavební úřad je podjatý, pokud nebyl schopen se našimi námitkami pečlivě zabývat," napsal Patrik, předseda sdružení, které v dění kolem spalovny angažuje už několik let.

Podívejte se na fotky ze světových smetišť:

Děti Země podle něj mimo jiné předložily vlastní požadavky na ochranu životního prostředí, ale o nich prý stavební úřad řádně nerozhodl.

"Další vážnou chybou stavebního úřadu bylo, že si před umístěním spalovny nevyžádal od investora studie o migračních trasách obojživelníků, jak požaduje zákon, takže se opakuje situace jako na dálnici D8 přes České středohoří, kde se tento problém podobně odsunul až do stavebního řízení a soud pak územní rozhodnutí v červnu 2010 zrušil a muselo se pak čekat téměř dva roky na vydání nového," uvedl Patrik.

Ročně nahradí 80 tisíc tun uhlí

Spalovna má patřit v evropském prostoru k menším zařízením. Ročně nahradí až 80.000 tun hnědého uhlí spalovaného teď v městské teplárně.

Odpad se bude do Chotíkova vozit po silnicích ve velkoobjemových kontejnerech. V regionu vzniknou tři překládací stanice.

V kraji končí ročně na skládkách do 150.000 tun komunálního odpadu; ročně se ho přitom vyprodukuje 250.000 tun.

Z Chotíkova povede horkovod na sídliště Lochotín, spalovna bude napojena na systém centrálního zásobování teplem.

 

Právě se děje

Další zprávy