Plzeňský kraj

Aktualizováno 17. 9. 2020 23:26

Hasiči bojovali s rozsáhlým požárem opuštěného areálu v Plzni

Hasiči z celé Plzně bojovali od 19:30 s rozsáhlým požárem opuštěného areálu v Přeštické ulici nedaleko zimního stadionu. Vyhlásili čtvrtý, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Nasazeno bylo 18 hasičských jednotek. Požár zasáhl plochu zhruba 3000 metrů čtverečných. Zastavil provoz na železniční trati na Klatovy, neboť areál je těsně vedle kolejí, řekl mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Poncar. Podle webu Českých drah byl provoz v 22:22 obnoven.

Mluvčí záchranné služby Mária Svobodová řekla, že záchranáři na místě zatím neevidují nikoho zraněného. Potvrdil to i Poncar.

Podle fotoreportéra ČTK oheň zasáhl jeden z objektů v areálu. Nízkou stavbu plameny zcela pohltily, z ohně létaly žhavé jiskry a uhlíky. Objekt se po čase zřítil. Hasiči nasadili do boje s požárem výškovou techniku. Práci jim komplikovaly potíže se selháním hydrantů, museli proto zavést dálkovou dopravu vody cisternami. Škodu hasiči předběžně odhadli na 1,5 milionu korun, uchráněné hodnoty vyčíslili částkou 40 milionů.

Asi půlhektarový areál zahrnující i několikaposchoďový objekt někdejších skladů potravin je jedno z nejproblematičtějších a nejrizikovějších míst v Plzni, řekl letos v únoru ČTK městský radní pro bezpečnosti Martin Zrzavecký (ČSSD). Problémový dům v minulosti obývaly desítky bezdomovců a narkomanů. Často tam zasahovala policie, několikrát tam hořelo. Při jednom požáru už dříve jeden člověk zemřel. "Je to poměrně hojně bezdomovci navštěvovaná stavba, kde zasahujeme několikrát do roka, dá se říci téměř jednou měsíčně, jednou za dva měsíce" řekl Poncar.

Areál je podle únorového vyjádření majitelů předmětem rozvodového sporu, který se táhne 20 let. Bývalí manželé se nemohou dohodnout na rozdělení majetku ani na jeho využití.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2020 7:37

U Plzně se srazil autobus s nákladním autem, na místě je jeden mrtvý a tři zranění

U Plzně se ve středu ráno srazil autobus s nákladní autem. Jeden člověk zemřel, další tři lidé byli převezeni do nemocnice. Policie to uvedla na svém Twitteru. Silnice I/26 z Plzně je zavřená, řidiči nemohou využít ani nájezd na D5 směr Rozvadov. Policisté plánují objízdné trasy.

Nehoda se stala u Vejprnic. "Podle úplně prvních informací nákladní auto stálo. Vyšetřování ale teprve probíhá," řekla policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Zdroj: ČTK
12. 7. 2020 9:21

Na Domažlicku se srazil vlak s autem, řidič automobilu je lehce zraněný

V obci Trhanov na Domažlicku se před 8. hodinou ranní srazil vlak s osobním autem. Podle Andrey Divišové z plzeňské záchranné služby je na místě jeden zraněný z osobního auta. Doprava na železnici je zastavená. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému.

"Záchranná služba transportuje pouze řidiče osobního automobilu, ročník 1964, do Domažlické nemocnice s lehkým zraněním," uvedla Divišová.

Nehoda se stala na trati z Plané u Mariánských Lázní do Domažlic, v úseku mezi Havlovicemi a Klenčí pod Čerchovem.

Zdroj: ČTK
8. 6. 2020 7:45

Plzeňští zastupitelé budou hlasovat o odvolání hejtmana Bernarda, návrh podal sám

Zastupitelstvo Plzeňského kraje bude dnes hlasovat o odvolání hejtmana Josefa Bernarda. Návrh na své odvolání podá sám Bernard. Poté, co v květnu opustil ČSSD, za niž byl zvolen, oznámil, že na nejbližším jednání zastupitelstva dá svou funkci k dispozici.

Na začátku května Bernard odůvodnil svůj odchod ze strany tím, že nechce patřit do klubu, který ho za svého člena nadále nechce. Vedení plzeňské ČSSD podle něj dlouhodobě svými výpady proti němu naznačovalo, že si nepřeje, aby v práci pokračoval. Podle předsedy ČSSD v Plzni Michala Chalupného Bernard nebyl nikdy tradičním sociálním demokratem, těžko se sžíval s jejich prostředím. Rezignace Chalupného nepřekvapila a považuje ji za dobré řešení pro obě strany.

Není jasné, jak hlasování o Bernardově odvolání dopadne, a zda se v případě jeho odvolání najde někdo, kdo by se stal hejtmanem jen na několik měsíců do podzimních voleb. Hejtmanův náměstek, lídr kandidátky ČSSD do krajských voleb a Bernardův kritik Ivo Grüner už dříve řekl, že se domnívá, že rada i bez hejtmana dokáže dovést kraj ke konci volebního období. Podle některých hlasů byl tak byla nejvyšším představitelem kraje Bernardova první náměstkyně odpovědná za ekonomiku Marcela Krejsová z ODS. Není jasné, jak budou hlasovat jednotlivé koaliční strany ani nejsilnější opoziční ANO.

Zdroj: ČTK
3. 6. 2020 18:36

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
2. 5. 2020 7:44

Policie pátrá po jedenáctileté dívce z Domažlicka, odjela vlakem do Plzně

Policie pátrá po jedenáctileté Adrianě Marii Tomkové z Domažlicka. Dívka odjela v pátek odpoledne vlakem do Plzně, a od té doby je nezvěstná. Podle policie se nejedná o její první útěk. Jakékoliv informace o dívce lze hlásit na tísňovou linku 158 nebo na policejní služebně.

Jedenáctiletá Adriana Marie Tomková je 156 až 158 centimetrů vysoká, má hubenou postavou a hnědo-zrzavé odbarvené vlasy. Na sobě měla bílé tričko s obrázkem orla, potrhané rifle modré barvy a černou bundu s růžovou podšívkou.

Dívka odešla z domova na Domažlicku v pátek ve 14:30. Odjela vlakem do Plzně a pohybuje se na neznámém místě. Podle policie nejde o první útěk dívky, která je umístěna v diagnostickém ústavu. Policie po ní vyhlásila pátrání v systému Dítě v ohrožení.

Zdroj: ČTK