Za zavinění smrti dítěte dostal lékař podmínku. Podle soudu špatně zvolil léčbu

ČTK ČTK
22. 11. 2021 16:57
Za usmrcení z nedbalosti odsoudil domažlický okresní soud k podmíněnému trestu lékaře, který podle verdiktu loni zapříčinil smrt malého dítěte nevhodně zvolenou léčbou. Lékaři Františku Zahálkovi soud vyměřil dvacetiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky a tříletý zákaz činnosti spočívající v zákazu vykonávání funkce lékaře. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti němu odvolal.
Domažlický lékař měl podle spisu namísto výplachu žaludku dítě nechat rychle převézt na gastroskopii.
Domažlický lékař měl podle spisu namísto výplachu žaludku dítě nechat rychle převézt na gastroskopii. | Foto: ČTK

Rodiče přijeli loni v březnu do nemocnice s patnáctiměsíčním chlapcem, který spolykal údajně hrst fazolí, jež jsou v syrovém stavu jedovaté. Osmašedesátiletý primář Zahálka s více než čtyřicetiletou praxí chlapci podle soudu provedl výplach žaludku silně koncentrovaným roztokem soli. U dítěte nastal metabolický rozklad a po několika hodinách v nemocnici zemřelo.

V případu už domažlický soud rozhodl letos v červnu, vyměřil stejný trest jako dnes. Lékař se ale proti verdiktu odvolal ke krajskému soudu a předložil k němu několik vyjádření jiných lékařů zpochybňujících souvislost mezi roztokem soli použitým k výplachu a úmrtím chlapce. Krajský soud věc vrátil do Domažlic a okresnímu soudu uložil, aby se k připomínkám lékařů vyjádřil soudní znalec, který v případu zpracoval posudek. Soud měl poté rozhodnout, zda se znalec s připomínkami vypořádal, nebo zda bude potřeba nechat případně vypracovat revizní znalecký posudek.

"My jsme dospěli k názoru, že pan znalec se naprosto dopodrobna vypořádal se všemi námitkami. Dospěli jsme k závěru, že o správnosti znaleckého posudku není pochybností, neboť není ojedinělý, podporují ho i další důkazy založené ve spise. A za této situace jsme dospěli k jednoznačnému závěru o vině obžalovaného, spočívající v tom, že se rozhodl odstranit fazole za užití soli," řekl soudce Jan Švígler.

Lékař měl podle spisu namísto výplachu žaludku dítě nechat rychle převézt na gastroskopii, kde by fazole odstranili. Lékař se u soudu bránil tím, že použil správný postup. Případ podle svých slov konzultoval s odborníky v Praze. Za usmrcení z nedbalosti hrozilo lékaři až šest let vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy