Dohodnutou koalici s SPD v Plzni odmítáme, ohrazují se šéfové Pirátů a Starostů

Dominika Hromková Dominika Hromková
25. 9. 2022 15:40
Plzeň byla prvním krajským městem, kde politici oznámili, jak bude pro příští čtyři roky vypadat vedení města. Na koalici se tam domluvilo ANO, Piráti, Starostové a dva kandidáti zvolení za SPD. Strany obešly koalici Spolu, která v Plzni nad hnutím Andreje Babiše těsně vyhrála. Spojení Pirátů a SPD se ale nelíbí celostátnímu vedení, předseda Ivan Bartoš tomu chce zabránit. Proti je i šéf Starostů.
Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš. Záběr z volebního štábu Pirátů v Praze. 24. 9. 2022
Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš. Záběr z volebního štábu Pirátů v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Jakub Plíhal

Oznámení spolupráce Pirátů, Starostů, ANO s nestraníky za SPD v Plzni voliče prvních dvou stran zaskočilo. Na celostátní úrovni se tyto strany od sebe distancují, a teď mají společně vládnout čtvrtému největšímu městu v zemi. Tato představa se nelíbí ani šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Přestože strany v Plzni dohodu o spolupráci oznámily těsně po dokončení sčítání hlasů, Bartoš takové spojenectví odmítá. 

"Memorandum bylo za Piráty podepsáno se STAN a ANO. Nicméně ANO za sebe skutečně jedná o případné podpoře s dvěma nezávislými kandidáty za SPD, s čímž mám osobně velký problém. O věci jsem dnes jednal také s předsedou STAN Vítem Rakušanem," sdělil Bartoš Aktuálně.cz. 

"Piráti jsou stranou demokratickou a subsidiární, což znamená, že je rozhodování v kompetenci místních sdružení, ale existují kontrolní mechanismy, jak právě na takovéto situace reagovat," dodal s tím, že pokud se situace v Plzni nezmění, bude chtít, aby je pirátská strana využila.

Podobně se vyjadřuje také šéf STAN Vít Rakušan. "S tím, aby se koalice, jejíž součástí je STAN, opírala o podporu SPD, nesouhlasím. Jednání v Plzni prý ale dál probíhají, věřím, že koalice bude ve výsledku složena z demokratů," napsal Rakušan ČTK.

Dohodu s kandidáty SPD zařídilo ANO

V Plzni to při sobotním sčítání hlasů v komunálních volbách bylo napínavé do poslední chvíle. O prvenství se tam přetahovalo ANO s koalicí Spolu. Zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zvítězili jen o půl procentního bodu, jenže vzápětí zjistili, že stejně zřejmě zamíří do opozice. 

Koalici oznámilo ANO, Piráti a Starostové. Stejné strany už spolupracují ve vedení Plzeňského kraje. Primátorem města se má stát lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický náměstek hejtmana.

Rozdělení mandátů v novém zastupitelstvu Plzně.
Rozdělení mandátů v novém zastupitelstvu Plzně. | Foto: Aktuálně.cz

V zastupitelstvu by ale tyto tři strany neměly potřebnou většinu. Dohromady získaly 23 křesel v 47členném zastupitelstvu. ANO proto podepsalo memorandum o podpoře ještě s dvěma nestraníky, kteří v těchto volbách kandidovali za SPD - Janem Kůrkou a Jaroslavem Kubalíkem. 

Přes kritiku předsedy Bartoše stojí plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák za dohodnutou koalicí. Večer ji bude hájit v Praze na vedení Pirátů.

Pro plzeňské Starosty je ODS nepřijatelná

Plzeňský lídr Starostů Aleš Tolar v neděli po poledni neměl žádné informace od šéfa hnutí Rakušana o tom, že by takové spojení znamenalo problém. Tolar také zdůrazňuje, že nápad o spolupráci s dvěma lidmi z kandidátky SPD vzešel od ANO, považuje to ale za hotovou věc a o jiné koalici už vyjednávat nechce.

"SPD si zavázalo ANO. Ve volbách ANO získalo 15 členů a přišlo s papírem, že si svůj klub nestraníků rozšířili o dva. My jsme žádnou otevřenou spolupráci s SPD neuzavřeli. Výsledek voleb byl ale nejistý, a když nás ANO oslovilo s touto většinou, my jsme souhlasili," popsal Tolar. 

První Spolu, které získalo stejný počet mandátů jako ANO, je podle Tolara pro plzeňské Starosty i Piráty nepřijatelným partnerem. V předvolební kampani to pro ně byl největší soupeř. "Celou kampaň jsme postavili na tom, že chceme rozbít klientelistickou developerskou síť kolem magistrátu, která se tam udržuje přes ODS. To vylučuje, abychom si s ní padli do náruče," vysvětlil Tolar. 

Lídr plzeňského Spolu David Šlouf taková nařčení odmítá, podle něj má vztahy se všemi korektní. Teď doufá, že společnou řeč ještě najdou. Pirátům i Starostům jednání nabídl a čeká, jestli to přijmou. "Uvidíme, jak to domluvené spojení stran bude silné a jestli všichni členové budou hlasovat pro koalici, která se opírá o SPD," podotkl. "Pokud někdo kandiduje pod hlavičkou SPD, tak je prostě v SPD, bez ohledu na to, jestli je členem strany," doplnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína informuje o dalším nejvyšším denním přírůstku nakažených koronavirem

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických.

Čínští zdravotníci rovněž zaznamenali v sobotu jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19, píše Reuters s tím, že počet úmrtí v zemi podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zpřísňují protikoronavirová opatření. Ta jsou poměrně velmi striktní a podnítila nespokojenost v zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy