reklama
 
 

Zimní stadion v Lanškrouně evakuovali kvůli oxidu uhelnatému, jeden člověk zkolaboval

4. 11. 2018 22:27
Brankář jednoho z týmů při hokejovém zápasu zkolaboval. Ošetřili jej zdravotničtí záchranáři. Přivolaní hasiči na ledové ploše naměřili koncentraci oxidu uhelnatého 60 ppm, u oxidu uhelnatého je hladina překračující 150 až 220 ppm již životu nebezpečná.

Lanškroun - Na zimním stadionu v Lanškrouně na Orlickoústecku se v neděli večer zřejmě kvůli spalinám z rolby zvýšila koncentrace oxidu uhelnatého a ze stadionu muselo být evakuováno 250 lidí. Brankář jednoho z týmů při hokejovém zápasu zkolaboval. Ošetřili jej zdravotničtí záchranáři.

Několik lidí si stěžovalo na nevolnost, ale pomoc záchranné služby odmítli, uvedla mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

Přivolaní hasiči na ledové ploše naměřili koncentraci oxidu uhelnatého 60 ppm, přičemž jednotka ppm neboli parts per million vyjadřuje miliontiny celku. U oxidu uhelnatého je hladina překračující 150 až 220 ppm již životu nebezpečná.

Ve skladu naměřili hasiči kolem 80 až 100 ppm a ve strojovně rolby na propan-butan naměřili 130 ppm. "Pravděpodobně se mohlo jednat o spaliny z rolby. Příčiny budou zjišťovány," uvedla Horáková.

Za nebezpečnou koncentraci oxidu uhelnatého se považuje překročení 100 ppm. Většina hlásičů oxidu uhelnatého spouští poplach již při 70 až 80 ppm.

K odvětrání haly hasiči nasadili přetlakovou ventilaci a bylo spuštěno i odvětrání haly. "Hala byla hasiči průběžně monitorována. Hasiči provedli závěrečné měření, kdy přístroje ukazovaly nula ppm. Hala byla následně pro veřejnost uzavřena a předána správci," uvedla Horáková.

Únik oxidu uhelnaté na stadionech není neobvyklý

Otrava oxidem uhelnatým nastává po vdechnutí většího množství této látky. Prvními příznaky otravy jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. V případě otravy člověk kolabuje nedostatkem kyslíku. Vnitřně se udusí, když se na krvinky místo kyslíku naváže oxid uhelnatý.

Případy zvýšených koncentrací oxidu uhelnatého na zimních stadionech nejsou ojedinělé. Letos v lednu bylo ze zimního stadionu v Hradci Králové evakuováno zhruba sto lidí. Čidla tehdy upozornila na únik oxidu uhelnatého, příčinou byla technická závada na rolbě. Dva lidi, kteří se plynu nadýchali, ošetřila rychlá záchranná služba.

V prosinci 2016 hasiči a záchranáři v pražských Letňanech evakuovali kvůli úniku oxidu uhelnatého 230 lidí ze zimního stadionu Ice Arena. Všichni evakuovaní byli bez příznaků otravy, hala musela být odvětrána. Zdrojem úniku nebezpečného plynu byla také rolba.

autor: ČTK | 4. 11. 2018 22:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama