reklama
 
 

Hasiči dostali požár haly v Hostivaři pod kontrolu, zásah pokračuje

Aktualizováno 9. 5. 2018 8:49
Takto to vypadalo na místě požáru. | Video: Tomáš Cetkovský |  00:58
Hasiči nadále likvidují požár haly v pražské Hostivaři. V jednu hodinu po půlnoci dnes dostali oheň pod kontrolu a zamezili tak dalšímu šíření požáru.

PrahaÚterní požár haly v Hostivaři způsobil podle předběžného odhadu vyšetřovatelů škodu 45 milionů korun. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, uvedla ve středu v tiskové zprávě mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Velitel hasičů ráno zrušil zákaz větrání a vycházení, který platil v okolí od úterního odpoledne, informoval mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Požár vypukl v úterý kolem 13:00, hasičům se ho podařilo dostat pod kontrolu po 12 hodinách. Ve středu ráno zůstaly podle Kavky na místě tři jednotky kvůli dohašení skrytých ohnisek a rozebrání trosek a ohořelých zbytků a podle jeho odhadu budou na místě do dnešního odpoledne. "Bylo tady velké množství materiálu. Musíme to pečlivě rozebrat, aby nedošlo k rozhoření," doplnil Kavka. Podle něj na místě pak zůstane jedna jednotka v záloze a místo zůstane zavřené kvůli vyšetřování.

"Jakmile to situace dovolí a hasiči předají požářiště policii, vyrazí na místo vyšetřovatelé, kteří budou v součinnosti s hasiči, kolegy z Kriminalistického ústavu Praha a dalšími odborníky provádět ohledání místa požáru a odborná znalecká zkoumání. Ta jsou zásadní pro stanovení vyšetřovacích verzí a objasnění příčiny požáru," uvedla Zoulová.

Podle úterních informací hasičů v hale, kde byl nejspíš uskladněn molitan nebo pneumatiky, kolem 14:00 něco vybouchlo, zřejmě tlakové lahve. Podle Kavky si halu v ulici U Továren pronajímalo několik firem, podle Registru ekonomických subjektů má na této adrese sídlo deset firem. Česká televize ve středu uvedla, že areál se na konci června bude bourat a stavět nový, jeho majitel proto nedávno vypověděl všem nájemníkům smlouvy.

U požáru zasahovalo 39 jednotek z Prahy a pět ze Středočeského kraje, průběžně se u něj vystřídalo bezmála 200 hasičů. Na pomoc jim byl vyslán i vrtulník, který oheň hasil pomocí speciálního vaku na vodu. Nasazena byla také chemická laboratoř z Kamenice a speciální robot na hašení uvnitř haly.

"Pražským hasičům nelze než vyseknout velkou poklonu. Zasloužili se nejenom o zdolání požáru, ale v první řadě učinili vše proto, aby nedošlo k ohrožení obyvatel této městské části. Přitom se vlastními silami museli vypořádat s nedostatkem vody v okolí, když zkolabovala hydrantová síť," uvedl ve středu pražský radní Libor Hadrava a ocenil také policisty a záchranáře. V okolí požáru byl zpočátku nedostatek vody v hydrantech, Pražské vodovody a kanalizace proto zvýšily její tlak v potrubí.

V kouři hasiči v úterý zjistili jedovaté zplodiny a vyhlásili nejvyšší možný čtvrtý stupeň poplachu. Podle informací hasičů chemická služba a laboratoř po dobu zásahu naměřily v několika lokalitách zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého (CO) a chlorovodíku. Obyvatelé Hostivaře a přilehlých částí proto byli v úterý odpoledne a večer vyzýváni, aby neotevírali okna a nevycházeli.

Nejhorší situace byla podle série měření mezi 15:00 a 16:00. Nejvyšší koncentrace zplodin byla nad místem požáru, odkud se šířila do Záběhlic, Vršovic, Chodova a Nuslí. Na požár a jeho likvidaci se přesto přišly podívat stovky lidí. Zákaz větrání a vycházení byl zrušen ve středu ráno, zplodiny hoření už nad místem požáru nejsou. Televize Nova přesto zrušila středeční natáčení ve svých hostivařských ateliérech. "Televize Nova zrušila dnešní natáčení Ordinace v růžové zahradě 2 a Ulice z důvodu nebezpečí toxických látek v ovzduší, abychom nevystavili štáby a herce nebezpečí. Natáčení bude pokračovat ve čtvrtek," uvedl na webu tv.nova.cz za televizi Martin Šnýdr.

Ulice U Továren je ve středu nadále uzavřena. Pro informace o aktuálních uzavírkách a omezeních policie podle předchozích informací hasičů zřídila speciální telefonní linku. Zoulová ale sdělila, že žádná taková linka zřízena nebyla a původně zveřejněné telefonní číslo není určeno pro informování veřejnosti.

autor: ČTK | 8. 5. 2018 14:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama