Pardubice - Přeletem proudových bojových letounů JAS-39 Gripen začalo v pondělí v Pardubicích slavnostní odhalení opravené hrobky prvního českého aviatika Jana Kašpara.
Hrobka letce a jeho rodiny na městském hřbitově dlouho chátrala. Slavnostní den připadl na 130. výročí Kašparova narození. Odpoledne pokračují oslavy Dnem dopravy na Komenského náměstí.
Na opravu hrobky se podařilo získat 360 000 korun. Přispěl na ni krajský úřad, městský obvod V. a praneteř Jana Kašpara.
Původní projekt byl velkorysejší. Hrobka je proto obložená nejběžnějším hřbitovním kamenem Impala Dark, který je tenčí, než bývá u velkých hrobek běžné.
Na svislé desce jsou jména rodinných příslušníků, kteří jsou v hrobce s aviatikem uloženi, a také latinský a český nápis - per aspera ad astra, přes obtíže ke hvězdám.
Na horizontální desce je nápis první český aviatik Ing. Jan Kašpar. Před ní stojí kamenná deska ve tvaru půlkruhu s obrázkem Kašparova letadla.
Předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk si přeje, aby se podařilo na hřbitově umístit rozcestník, který by návštěvníky k rodinné hrobce Jana Kašpara dovedl.
Společnost se chce nyní zapojit do diskuse o podobě aviatikova památníku, který by měl stát v místě bývalého hotelu Veselka, kde se Kašpar narodil.
Obrazem: 100 let prvního dálkového letu v Čechách
Příští rok chce připomenout průkopníka bezmotorového létání barona Artura Krause. Zároveň bude nadále propagovat odkaz Jana Kašpara a zapojí se do debat o investicích v dopravě a cestovním ruchu.
Odpoledne pokračuje připomínka na Jana Kašpara jízdou historického trolejbusu po městě, v budově bývalé reálky začne výstava exponátů z Kašparových sbírek. K vidění bude jeho posmrtná maska, odznaky aviatického družstva, část motoru a vrtule letounu a dobové fotografie a plakáty.
Před objektem reálky bude stát letoun Blériot. Budou se promítat Kašparovy dobové fotografie a dokumentární film o jeho přeletu do Prahy. V Machoňově pasáži radnice také od pondělí vystavuje šest návrhů na budoucí Kašparův památník.