Pardubice - V Pardubicích to bude možná brzy vypadat podobně jako o prázdninách v Národním parku Šumava. V centrálním parku Tyršovy sady se mají počínaje listopadem začít kácet stovky stromů. Odpůrci tohoto kácení zvažují jako nejzazší možnost, že se ke stromům přivážou.
Proti kácení v rámci revitalizace "Tyršáků" vznikla letos v zimě petice. Nyní je tu petice nová, podobná, i když více benevolentní.
"Byla vyprovokována nedostatečnou reakcí ze strany Magistrátu města Pardubic na dřívější petici a ostatní iniciativy letos v zimě a na jaře. Nová petice se nebrání úpravám parku včetně stromů a zeleně, ale nesouhlasí s tak masivním kácením dřevin, ať již stromů či keřů," vysvětlují pro server Aktuálně.cz členové petičního výboru.
"Petici proti masivnímu kácení a za zachování přírodního charakteru parku" zatím stačilo podepsat asi tisíc lidí.
Hlavním předmětem sporu o projekt na revitalizaci parku je kácení velkého počtu stromů. Odpůrci hovoří o 400 stromech, magistrát ale jen o 200.
"I podle oficiální projektové dokumentace, zveřejněné na webových stránkách magistrátu, je ke skácení určeno 415 stromů. Pouze cca 200 z nich však podléhá díky svému vzrůstu zákonné podmínce povolení kácení dle § 8 vyhlášky č. 395/1992 Sb., tj. má obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí větší než 80 cm. Ostatní, včetně nevyčíslených rozsáhlých keřových porostů lze skácet bez povolení," vysvětluje tento rozpor petiční výbor.
Kácet by se mělo začít se začátkem období vegetačního klidu, tj. po 1. listopadu 2011.
Petičníci: Město komunikuje, dělá ale jen kosmetické změny
Náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci) je kritickým podnětům ze strany veřejnosti a občanských iniciativ od začátku otevřený, na základě první petice nechal udělat znalecký posudek (dal za pravdu magistrátu, ale podle odpůrců byl špatně zadán), osobně prý prošel všechny stromy určené k likvidaci, aby se přesvědčil, že žádný zásah pilou nebude zbytečný. Od začátku rovněž hlásá, že je ochotný jít na kompromis.
Organizační výbor nejnovější protestní akce je však s dosavadními ústupky magistrátu nespokojený a hovoří o "drobných a jen kosmetických změnách projektu v řádu jednotlivých stromů".
Názory veřejnosti se různí
Spor nad chystaným projektem revitalizace nelze pojímat čistě jako spor občané vs. magistrát, názory veřejnosti se totiž různí.
Mnozí obyvatelé Pardubic zastávají stanovisko bližší spíše hlasu radnice. Zvláště maminky s malými dětmi se shodují, že do parku příliš nechodí, neboť se mezi nepřehlednými křovinami daří bezdomovcům a feťákům, na cestách se dlouho drží bláto a lokalita nenabízí žádnou možnost vyžití. Rovněž se jim nelíbí zdejší obří rezavé torzo nikdy nedostavěné sportovní haly.
Zeptá-li se člověk studentů nedalekých škol, kloní se často spíše k zachování co nejpůvodnějšího stavu, který jim umožňuje nerušené učení či odpočinek na louce, popřípadě "inkognito randění". Jiní se však na oživení Tyršových sadů, na promenádu či kavárny těší.
Dojde na chránění stromů vlastními těly?
Odpůrci kácení však mají jasno. Ty stromy, které by podle jejich názoru padly zbytečně, jsou připraveni chránit i vlastními těly.
"Pravda, zaznívají i takovéto hlasy, ale my doufáme, že město hlas občanů konečně vezme vážně a k takovémuto způsobu řešení vůbec nedojde," dodávají organizátoři nové petice.
V úterý v 16 hodin se v Tyršových sadech koná happening zaměřený proti masivnímu kácení. Součástí akce bude i označení stromů, které mají být poraženy.