Studie: Nemocnice mohou zvýšit výnosy a ušetřit miliony

ČTK ČTK
22. 6. 2012 17:43
Studii si od společnosti KPMG si nechaly zpracovat nemocnice Pardubického kraje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Pardubice - Pět nemocnic Pardubického kraje by mohlo ještě letos ušetřit až 32,5 milionu korun a zvýšit výnosy o více než 11 milionů korun.

K těmto závěrům dospěla studie společnosti KPMG, kterou si nemocnice za zhruba milion korun nechaly zpracovat.

Pro zlepšení ekonomické situace navrhla opatření hlavně ve sledování klinických procesů a v nákupu léků a zdravotnického materiálu.

"Podle mne je reálné dosáhnout jedné třetiny uvedených částek. Polovina by byla úspěch a vše navíc už lze považovat za sci-fi," řekl vedoucí odboru zdravotnictví Pardubického kraje Jaroslav Forejt.

Všechny nemocnice byly loni ztrátové, díky dotacím od kraje se dostaly do kladných čísel Chrudimská a Orlickoústecká nemocnice.

Ztráty očekávají i letos, hejtmanství na jejich podporu odsouhlasilo znovu takzvané vyrovnávací platby, letos v celkové výši 210 milionů korun.

Jen díky tomu se nemocnice v Pardubicích a Ústí nad Orlicí vyhnou riziku insolvence.

Analýza doporučila, aby nemocnice lépe sledovaly léčebné procesy a hospitalizace a jejich provázanost s ekonomikou zařízení.

Neměla by se dělat nadbytečná vyšetření, léčba by měla být co nejvíce efektivní. Nemocnice si proto pořídí speciální software pro logistiku léčby.

Pomohly by společné nákupy

Velké úspory lze podle KPMG dosáhnout centralizací nákupu léků a zdravotnického materiálu. Zároveň by měly v nemocničních lékárnách nakupovat i další zdravotnická a sociální zařízení zřizovaná krajem.

V režijních a podpůrných činnostech, například praní prádla, stravování či údržbě, už analýza velkou možnost úspor neshledala.

Podle Forejta nebude snadné společné nákupy prosadit, i když by mohly přinést úsporu deset až 20 procent z půl miliardy korun, které na léky a zdravotnický materiál ročně putují.

"Každý už má své dodavatele, studie neřeší lidský odpor v nemocnicích. Sdružené nákupy připravujeme, ale zavést je potrvá delší dobu," uvedl Forejt.

Poradenská společnost vyčíslila také investiční plány pro jednotlivá zařízení a spočítala přínosy opatření za 12 měsíců.

Ty se v každé nemocnici liší, některá má rezervy v nákupech, jiná v léčbě. Za jeden rok by mohly teoreticky přinést až 90 milionů korun.

Financovat ztráty z krajských peněz už nepůjde

Přes navržená zlepšení čekají nemocnice v letošním roce nadále provozní ztráty.

Pro prosazení návrhů bude muset zasáhnout majitel nemocnic, které jsou jeho akciovými společnostmi. Vyloučeno není ani rušení oddělení a koncentrace některých činností.

"Vlastník bude muset rozhodnout, v jakém rozsahu a kde bude poskytována která péče. Bude muset každý ustoupit ze svých pozic. Nadále nebude možné financovat ztráty z krajských peněz, rozpočet ve svém výhledu s obdobnou intervencí v dalších letech nepočítá," sdělil krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy