Původní bojová letadla se z Evropy sletí do Pardubic

ČTK ČTK
23. 4. 2012 17:14
Aviatická pouť se letos bude konat 2. a 3. června v Pardubicích
Z Aviatické pouti v Pardubicích.
Z Aviatické pouti v Pardubicích. | Foto: http://aviatickapout.cz

Pardubice - Rekonstrukce největších leteckých bitev od první světové války po současnost představí letošní ročník aviatické pouti, která se bude konat 2. a 3. června v Pardubicích.

Představí úspěchy české a československé aviatiky vzdušnými představeními, jež v prostoru kombinují obecný historický děj s tím leteckým. Informoval o tom jeden z pořadatelů pouti Richard Santus.

"Uvidíme množství původních bojových letadel, která se do Pardubic sletí z různých koutů Evropy, ale také originální válečná vozidla, zbraně a vojáky v dobových uniformách. Protože Aviatická pouť se hrdě hlásí k odkazu našich letců bojujících v exilu, uspořádá rovněž v rámci letošního ročníku vzpomínkovou ceremonii k 100. výročí narození generála Františka Fajtla," uvedl Santus.

Na návštěvníky čeká i další program, a to například lunapark, prodejní trhy, výstava letadel, sraz autoveteránů, expozice Armády České republiky, živá hudba a další atrakce.

Organizátoři se také rozhodli znovu nabídnout návštěvníkům cestování historickým motoráčkem ze stanice Pardubice - Závodiště na letiště Pardubice vlečkou, která dříve sloužila především k zásobování letiště pohonnými hmotami.

Letos poprvé se letiště návštěvníkům otevře už v předvečer začátku pouti, a to 1. června v 15 hodin odpoledne. Tou dobou budou na letiště postupně přistávat vystupující letadla.

Vstupné bude zvýhodněné. Poprvé se také otevře VIP zóna, vstupenky jsou již v předprodeji.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy