Po potyčce v Pardubicích vyšli Romové do ulic. Nezákonné, reagoval ministr Blažek

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 7. 2023 16:12
Policie v sobotu večer v Pardubicích zasahovala u potyčky osmnácti lidí. Jeden z účastníků konfliktu byl zraněn a skončil v nemocnici. Na sociálních sítích se objevila nepotvrzená informace, že při potyčce pobodal Ukrajinec Roma. Policie to odmítla jakkoli komentovat. V neděli vyšli Romové do ulic, podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka byl tento protest svolaný v rozporu se zákonem.
Protest Romů v Pardubicích.
Protest Romů v Pardubicích. | Foto: ČTK

"Po příjezdu policistů bylo na místě asi 18 lidí, kteří se vzájemně fyzicky napadali. Policistům se podařilo vyhrocenou situaci po chvíli uklidnit a obě skupiny od sebe rozdělit. Jeden z účastníků při potyčce utrpěl poranění v obličeji, se kterým byl převezen do nemocnice na ošetření," uvedla Janovská.

Podle ní policie zjišťuje, co bylo motivem konfliktu a co přesně se na místě stalo. "Tyto informace budou pro policisty klíčové pro finální stanovení právní kvalifikace. Současně jsme v souvislosti s touto událostí na sociálních sítích zaznamenali určité výzvy a svolávání. Policie celou situaci nadále monitoruje," sdělila Janovská.

Policie vyzvala k uklidnění situace a aktéry incidentu, aby upustili od další eskalace konfliktu. "Chtěli bychom v pondělí jednat s účastníky potyčky a dotčenými úřady," řekla bez dalších podrobností Janovská.

Web Romea.cz uvedl, že zranění nožem v obličeji utrpěl jeden z Romů, kterého záchranná služba odvezla k ošetření. Ještě v sobotu večer se vrátil se dvěma stehy na tváři domů. Situací se podle serveru zabývá zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. "V Pardubicích funguje Městská romská rada a já jsem již požádala město, abychom se hned v pondělí sešli. Svolám také zástupce všech významných a dotčených romských rodin, abychom se s nimi pobavili o situaci ve městě," řekla Fuková serveru Romea.cz.

V neděli se před hlavním vlakovým nádražím v Pardubicích shromáždily desítky protestujících lidí, převážně Romů. Organizátoři tvrdili, že demonstranti jsou z celé České republiky.

"Chceme upozornit vládu na to, že i my jsme občané ČR a nechodíme ozbrojeni po městě a neútočíme. Chceme žít poklidně. Jsme tu proto, že situace mezi Romy je napjatá. Tento případ ze soboty není ojedinělý, je teprve druhý medializovaný. Přibývá konfliktů mezi Ukrajinci a Romy, myslím, že je to zbytečné," řekl jeden z organizátorů protestu Ferdinand Baník.

Na shromáždění vystoupila také mluvčí pardubické krajské policie Markéta Janovská. Podle ní policie dosud nikoho neobvinila, případem se zabývá pro podezření ze spáchání výtržnictví. "Probíhají výslechy a další úkony, je možné, že dojde k rozšíření trestního stíhání na jiné trestné činy. V této souvislosti vás chci požádat, aby nedocházelo k eskalaci násilí nebo nějakému jinému protiprávnímu jednání," řekla přítomným. 

"Obdržel jsme o dané potyčce informace a zřejmě se jednalo o předem domluvenou akci," sdělil pardubický primátor Jan Nadrchal (ANO). "Městská policie posiluje hlídky a ve spolupráci s Policií ČR se snaží dalším konfliktům předejít," dodal.

Podle zraněného Roma bitku vyprovokovali Ukrajinci, kteří Romům údajně vyhrožovali již předchozí den. "Bránili jsme se, jeden z Ukrajinců vytáhl nůž a bodl mě," řekl Petr S. Komentář druhé strany zatím není k dispozici.

Zástupce Romů se ohradil proti kritice Blažka

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek setkání kritizoval. "Shromáždění v Pardubicích je svoláno a koná se v rozporu se shromažďovacím zákonem. Účast a výzvy k účasti na něm jsou nelegální. Ústava a zákony musejí platit pro každého - 'většiny' i 'menšiny'. Jiný přístup může časem dospět k tomu, co sledujeme např. a nejen ve Francii. Chtějí-li, jak tvrdí organizátoři, upozornit na něco vládu, měli by tak činit v souladu se zákonem," napsal Blažek během odpoledne na twitteru. 

Ředitel organizace RomanoNet, zastřešující neziskové organizace pracující s romskou menšinou, Michal Miko, uvedl, že ministr prohlášením "deklaruje svou bílou privilegovanost a nadřazenost".

"Rasové termíny používá pan Miko, já nikoliv. A na tom, že zákony musejí dodržovat všichni, a ne jen mlčící většina, jako je tomu nyní například ve Francii, trvám," reagoval Blažek.

Podle právničky a ředitelky organizace In Iustitia Kalibové se však mohou lidé svobodně a bez strachu z postihu účastnit i spontánních shromáždění, které reagují na nějakou nenadálou událost. "Zároveň ovšem platí, že svolavatelé se dostávají do konfliktu se zákonem a mohou za určitých podmínek čelit pokutě ze strany správního orgánu," dodala. Bude se podle ní muset vyřešit otázka, zda ta situace byla natolik nutná, aby bylo potřeba ji řešit prostřednictvím svolání veřejného shromáždění.

 

Právě se děje

Další zprávy