Pardubice posunuly termín referenda o podobě obvodů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 2. 2013 14:04
Přípravy jsou komplikované a město stále jedná s ministerstvem vnitra

Pardubice - Pardubice nestihnou v květnu uspořádat referendum o podobě městských obvodů. Termín se posouvá do začátku prázdnin.

Přípravy jsou komplikované a město stále jedná s ministerstvem vnitra. Řekla to Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.

Na březnovém zasedání se referendum projednávat nebude. Pardubice nemají hotové podklady.

Vedení města se chce do konce února nebo do začátku března shodnout na otázce, kterou v referendu lidem položí. Poradí se o tom s odborníky z ministerstva vnitra. Potom se musejí na otázce shodnout všechny politické kluby včetně opozice.

"Ministerstvo dosud nemá s hlasováním v takto složité záležitosti zkušenost, na některé naše otázky se v názorech liší i jejich experti. Předpokládám ale, že ještě v březnu či v dubnu svolám mimořádné zastupitelstvo speciálně k této otázce," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

"Jsem přesvědčena o tom, že v této záležitosti musíme upřednostnit kvalitu před rychlostí, tedy znát jasné mantinely místního referenda," dodala.

V lednu zastupitelé schválili záměr konání referenda. V Pardubicích je přes 70.000 oprávněných voličů. Náklady na uskutečnění referenda se odhadují na 1,5 milionu korun.

Až referendum s jasně formulovanou otázkou či několika otázkami schválí zastupitelé, má radnice 90 dní na to, aby jej uspořádala.

Každý politický klub má jinou představu o fungování osmi městských obvodů. Sdružení pro Pardubice, které vyhrálo komunální volby, navrhuje zrušit velké obvody a zachovat menší "vesnické".

A například opoziční ODS trvá na zachování všech obvodů s tím, že malé radnice i magistrát by měly ušetřit na nákladech deset procent.

 

Právě se děje

Další zprávy