Pardubice - Pardubická radnice uskuteční referendum o podobě městských obvodů.
Jakou otázku lidem položí, magistrát připraví do březnového zasedání zastupitelstva. Rozhodli o tom v úterý zastupitelé.
V Pardubicích je přes 70 000 oprávněných voličů. Náklady na uskutečnění referenda se odhadují na 1,5 milionu korun. Je možné, že voliči odpoví na více otázek, aby bylo víc zřejmé, jaké uspořádání si lidé přejí, uvedl náměstek primátorky Michal Koláček (SPP).
"Měli bychom znát otázky, které tam budou položeny. Občané z rozšířeného středu města těžko budou hlasovat pro obvody na okraji, které možná mají oprávnění," řekl zastupitel a místostarosta městského obvodu VI. Miroslav Rubeš (sdružení Pardubáci).
Každý politický klub si představuje fungování osmi městských obvodů jinak. Sdružení pro Pardubice navrhuje zrušit velké obvody a zachovat menší "vesnické". Opoziční ODS by zachovala všechny obvody s tím, že malé radnice a magistrát by měly ušetřit na nákladech deset procent.
"Městské obvody by měly mít co nejvíc kompetencí, aby městu zůstal čas a energie na důležité projekty, teď je aktuální strategický a územní plán," řekl v úterý na tiskové konferenci ODS starosta městského obvodu III Vítězslav Štěpánek.
Město původně chtělo spojit referendum o obvodech s otázkou výstavby spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví, nakonec tento bod stáhlo. Obě referenda nelze sloučit, každé má jiná pravidla pořádání. Podle některých odpůrců spalovny bylo zbytečné se ptát lidí znovu mimo jiné i proto, že město je pouze účastníkem řízení.
"Jsme toho názoru, že spontánní referendum občanů již proběhlo v roce 2008, kdy petici proti výstavbě spalovny v Rybitví podepsalo téměř 50 000 občanů," uvedl v dopise médiím Jan Linhart z občanského sdružení Zelená pro Pardubicko.