reklama
 
 

Pardubice chtějí vyhnat politiky z představenstev

19. 8. 2011 6:11
V městských akciovkách by měli zastávat jen kontrolní funkce

Pardubice - Vedení Pardubic chce změnit způsob řízení městských akciových společností. Větší zodpovědnost by měli převzít jejich manažeři, politici by zastávali jen kontrolní funkce.

"Chceme představit takzvaný německý model, kde v představenstvech společností je management a politici jsou v dozorčích radách," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

S návrhem by se měly nejdříve seznámit zastupitelské politické kluby.

Podobný způsob řízení využívá Pardubický kraj ve svých nemocnicích, které jsou akciovými společnostmi. Management nese plnou zodpovědnost za chod firmy, zástupci akcionáře na jeho činnost dohlížejí. Podle primátorky to přesněji vyjadřuje, kdo a jakou měrou za chod společnosti skutečně ručí.

Současný stav: Velkou část představenstva tvoří politici

Německý model by se měl uplatnit u pěti subjektů. Pardubice mají stoprocentní podíl ve společnostech Služby města Pardubice, Městský rozvojový fond Pardubice a Dopravní podnik města Pardubic, 66 procent drží ve firmě East Bohemian Airport provozující ve městě civilní letiště. Nadpoloviční část akcií mají také v Dostihovém spolku.

V současnosti je v městských společnostech obvykle ředitel firmy členem představenstva, které z větší části tvoří zastupitelé nebo reprezentanti politických stran.

"Změna by byla velmi radikální, týkala by se značné části stanov společností. Pokud dojdeme ke konsenzu, vešly by v platnost nejdříve v roce 2013, možná až v dalším volebním období," řekla Fraňková. Za větší odpovědnost by management firem získal také vyšší platy.

Transparency chválí

Nevládní organizace Transparency International, která se zaměřuje zvláště na mapování korupce a mimo jiné také na nakládání s veřejnými prostředky, považuje snahu vedení Pardubic za krok správným směrem.

"Obecně je lepší, když městské firmy nejsou přímo spravovány politiky. Ti mnohdy o provozu příliš nevědí a také vznikají podezření, že mohou zastupovat pouze své zájmy," řekl vedoucí právní poradny organizace Vladan Brož.

autor: ČTK | 19. 8. 2011 6:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Pardubický kraj

  reklama
  reklama
  reklama