Pardubice chtějí vyhnat politiky z představenstev

ČTK ČTK
19. 8. 2011 6:11
V městských akciovkách by měli zastávat jen kontrolní funkce
Podle primátorky Fraňkové by tyto radikální změny vešly v platnost nejdříve v roce 2013, možná až v dalším volebním období.
Podle primátorky Fraňkové by tyto radikální změny vešly v platnost nejdříve v roce 2013, možná až v dalším volebním období. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Vedení Pardubic chce změnit způsob řízení městských akciových společností. Větší zodpovědnost by měli převzít jejich manažeři, politici by zastávali jen kontrolní funkce.

"Chceme představit takzvaný německý model, kde v představenstvech společností je management a politici jsou v dozorčích radách," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

S návrhem by se měly nejdříve seznámit zastupitelské politické kluby.

Podobný způsob řízení využívá Pardubický kraj ve svých nemocnicích, které jsou akciovými společnostmi. Management nese plnou zodpovědnost za chod firmy, zástupci akcionáře na jeho činnost dohlížejí. Podle primátorky to přesněji vyjadřuje, kdo a jakou měrou za chod společnosti skutečně ručí.

Současný stav: Velkou část představenstva tvoří politici

Německý model by se měl uplatnit u pěti subjektů. Pardubice mají stoprocentní podíl ve společnostech Služby města Pardubice, Městský rozvojový fond Pardubice a Dopravní podnik města Pardubic, 66 procent drží ve firmě East Bohemian Airport provozující ve městě civilní letiště. Nadpoloviční část akcií mají také v Dostihovém spolku.

V současnosti je v městských společnostech obvykle ředitel firmy členem představenstva, které z větší části tvoří zastupitelé nebo reprezentanti politických stran.

"Změna by byla velmi radikální, týkala by se značné části stanov společností. Pokud dojdeme ke konsenzu, vešly by v platnost nejdříve v roce 2013, možná až v dalším volebním období," řekla Fraňková. Za větší odpovědnost by management firem získal také vyšší platy.

Transparency chválí

Nevládní organizace Transparency International, která se zaměřuje zvláště na mapování korupce a mimo jiné také na nakládání s veřejnými prostředky, považuje snahu vedení Pardubic za krok správným směrem.

"Obecně je lepší, když městské firmy nejsou přímo spravovány politiky. Ti mnohdy o provozu příliš nevědí a také vznikají podezření, že mohou zastupovat pouze své zájmy," řekl vedoucí právní poradny organizace Vladan Brož.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy