Lídrem hnutí ANO v Pardubickém kraji je šéf rozhlasu

ČTK ČTK
6. 9. 2013 11:03
Martin Kolovratník ve funkci ředitele Českého rozhlasu Pardubice končí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Pardubice - Lídrem hnutí ANO 2011 pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny bude v Pardubickém kraji ředitel Českého rozhlasu Pardubice Martin Kolovratník.

Řekl to krajský předseda hnutí a starosta obce Vítějeves na Svitavsku Petr Havlíček. Ten obsadí druhé místo kandidátky.

"Na třetím místě je primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice David Kasal, na pátém genetik Emanuel Žďárský," uvedl Havlíček.

Oba jako nezávislí kandidáti usilovali o hlasy voličů v loňských senátních volbách v obvodu Chrudim, do Senátu se ale nakonec dostal předseda Agrární komory Jan Veleba.

Kolovratník ve funkci šéfa pardubického rozhlasu končí, v nedávném výběrovém řízení neobhájil svůj post a od 1. října ho vystřídá moderátor ČRo Dvojka Pavel Kudrna, který zároveň povede i sousední krajské studio rozhlasu v Hradci Králové.

Téměř všechny parlamentní strany již své lídry v Pardubickém kraji stanovily. ČSSD povede starosta Holic Ladislav Effenberk, KSČM exposlankyně Květa Matušovská, KDU-ČSL ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.

Jedničkou kandidátky TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí bude starosta České Třebové Jaroslav Zedník, SPOZ nominovala předsedu strany Zdeňka Štengla, ODS bývalého poslance Radima Jirouta. Strana zelených sestaví kandidátku v sobotu.

Volby v roce 2010 v Pardubickém kraji vyhrála ČSSD, 21,95 procenta hlasů jí vyneslo tři místa v Poslanecké sněmovně stejně jako ODS, kterou volilo 19,42 procenta voličů. Dva mandáty získala TOP 09, po jednom Věci veřejné a KSČM.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy